LAVA Iris 349 is a low-end phone, packing a powerful 1 GHz processing unit, a 3.5-inches multi touch display, a 2 mega-pixels back-facing camera and a 2 megapixels front side camera. Great! That's it? Not at all, it's just the beginning.
This phone is for sale in 2 color options, black and white. The LAVA Iris 349 isn't very light for a phone of this size, weighting 4.07 oz. This phone is a little thick compared to current phones, being as thick as 0.52".
Lava decided to build this cellphone with a good performance 1000 MHz processing unit and only 256 MB of RAM.
This phone is equipped with two cameras, a 2 mega-pixels back facing camera and a 2 megapixels front facing camera. In addition, the camera includes flash.
Lava packed the LAVA Iris 349 with a good 3.5-inches screen, and a resolution of 480 x 320 , giving this device a nice image quality.
This phone has a mid sized 1400 mAh Li-Ion removable battery that provides the LAVA Iris 349 a below average battery durationcompared to other cellphones. Lava says this phone has a 6 hours talk time and a 400 hs stand by time.
This cellphone offers Wi-Fi connectivity (which it can share with other devices around, acting as a mobile hotspot) and 3G data connection, supported by EDGE technologies. This cellphone has 2 SIM cards so it is able to work with 2 different carriers or phone numbers.
The LAVA Iris 349 also comes with a few nice characteristics as Bluetooth (allows communication with other bluetooth devices, computers and accessories), GPS Localization and FM Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone is very overvalued considering it costs $ 249, while some similar phones cost much less than that. Lava packs the LAVA Iris 349 with Headset, Charger, Data Cable, Handset and Battery.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Lava |
| Operating System (OS): | Android 2.3 |
| Dimensions: | 4.56 x 2.42 x 0.52 inchesMetric11.58 x 6.15 x 1.32 cmImperial |
| Weight: | 4.07 ouncesMetric115.38 gImperial |
| Colors: | Black and White |
| Accessories: | Battery, Charger, Data Cable, Handset, Headset |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 256 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1400 mAh |
| Stand-by Time: | 400 hours |
| Talk Time: | 6 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.