Lenovo S930 is a little bit outdated Android phone, which counts with a large 6" screen, a high-tech Quad-Core processing unit ticking at 1.3 gigahertz, and 2 cameras, an 8 megapixels back-facing camera and a 1.6 megapixels front camera. We will get a better understanding of this cellphone's characteristics when we get into deeper details.
Lenovo decided to sell this device with a great Quad-Core processor ticking at 1.3 gigahertz, packed into a MediaTek 6582 chip and only 1 GB of RAM memory which is a bit poor for such a good cellphone. Helping with graphic intensive games and apps, it also counts with an ARM Mali-400 graphic processing unit clocking at 500 megahertz. A nice advantage of this device is its 8 GB quite big internal memory and an external SD slot, allowing the user to install hundreds of applications and games without running out of space.
Being just 0.34" thick,this phone is very slim and practical. The Lenovo S930 is only 6.69 inches long and 3.41 inches wide, but it still manages to hold a 6 inches screen. Lenovo did a great design job making the Lenovo S930 weight only 6 oz. Talking about its body materials, this cellphone is majorly created with Polycarbonate.
The Lenovo S930 is equipped with two cameras, an 8 MP back camera and a 1.6 megapixels front-facing camera. Additionally, the camera features auto-focus and flash.
This cellphone is equipped with a good level 1280 x 720 (HD) 6-inches display, providing this phone with a good level image quality.
This cellphone has an amazing 3000 mAh Li-Polymer replaceable battery that can keep it running for several hours and even reach the end of the day without having to charge it at all.
The Lenovo S930 counts with WiFi connectivity (and it can be provided to other devices around, acting as a router), 4G HSPA+ connectivity, which is not so fast as LTE or LTE-A 4G networks and fast 3G connectivity, supported by HSDPA and HSUPA technologies. This phone comes with 2 SIM cards so it is able to work with two different phone numbers and even different carriers.
This phone also includes a few nice features as Bluetooth (3.0), GPS and FM Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone costs about 155 dollars, a very high price for comparing with similar phones. No matter if you are looking for a phone to play tons of games or will use this cellphone mainly for internet broswing and social networks, you will probably be very satisfied with this phone.
Lenovo Thinkpad T420 - Intel Core i5 2520M 8GB 320GB Windows 10 Professional (Renewed)
Shop now
Lenovo Chromebook Flex 5 13" Laptop, FHD (1920 x 1080) Touch Display, Intel Core i3-10110U Processor, 4GB DDR4 Onboard RAM, 64GB eMMC, Intel Integrated Graphics, Chrome OS, 82B80006UX, Graphite Grey
Shop now
Lenovo Chromebook S330 Laptop, 14-Inch FHD (1920 x 1080) Display, MediaTek MT8173C Processor, 4GB LPDDR3, 64GB eMMC, Chrome OS, 81JW0000US, Business Black
Shop now
Lenovo Chromebook C340 2-in-1-11.6" HD Touch - Celeron N4000-4GB - 32GB eMMC - Gray
Shop now
Lenovo Chromebook Flex 3 11" Laptop, 11.6-Inch HD (1366 x 768) IPS Display, MediaTek MT8173C Processor, 4GB LPDDR3, 64 GB eMMC, Chrome OS, 82HG0006US, Blizzard White
Shop now
Lenovo IdeaPad 1 14 14.0" Laptop, 14.0" HD (1366 x 768) Display, Intel Celeron N4020 Processor, 4GB DDR4 RAM, 64 GB SSD Storage, Intel UHD Graphics 600, Win 10 in S Mode, 81VU0079US, Ice Blue
Shop now
Lenovo IdeaPad 3 14" Laptop, Intel Core i3-1005G1 Processor, 4GB DDR4 RAM, 128GB M.2 SSD Storage, 14.0" FHD (1920 x 1080) Display, Integrated Graphics, Windows 10 S, 81WD010QUS, Platinum Grey
Shop now
Lenovo IdeaPad 3 11 Chromebook 11.6" Laptop, 11.6" HD (1366 x 768) Display, Intel Celeron N4020 Processor, 4GB LPDDR4 RAM, 64GB eMMC Storage, Intel UHD Graphics 600, Chrome OS, 82BA0003US, Onyx Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Lenovo |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 6.69 x 3.41 x 0.34 inchesMetric16.99 x 8.66 x 0.86 cmImperial |
| Weight: | 6.00 ouncesMetric170.1 gImperial |
| Materials: | Polycarbonate |
| Price: | $ 155.00 |
Display | |
| Size: | 6 inchesMetric15.2 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Pixel density: | 245 pixels per inchMetric96.46 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek 6582 |
| Processor: | Quad-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB (533 MHz) |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 (500 MHz) |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Talk Time: | 14 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 1.6 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 850, 900, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.