Lenovo Vibe Z2 Pro is a very solid Android phone, including a large 6 inches multi touch screen, a high-tech 2.5 gigahertz Quad-Core processor, a 16 MP back side camera and a 5 MP front facing camera.
The Lenovo Vibe Z2 Pro is thin, with a thickness of just 0.3". The Lenovo Vibe Z2 Pro is only 6.14 inches long and 3.2" wide, but it is still able to fit a a 6" display. Lenovo made a very nice optimization job making this phone weight just 6.31 ounces. Lenovo sells the Lenovo Vibe Z2 Pro in three different color options: black, white and gold. About its materials, this phone is created with metal.
The Lenovo Vibe Z2 Pro includes a incredible 6 inches screen with a 2560 x 1440 (Quad HD / 2K) resolution, giving this cellphone a high level graphic quality. This screen uses IPS LCD capacitive technology, and allows multi-touch for gestures like pinch and zoom.
Lenovo equipped this cellphone with an extremely fast 2500 MHz Quad-Core processing unit, packed into a Qualcomm Snapdragon 801 8974-AC system chip with a large 3 GB of RAM. Graphic rendering generally consume a lot of CPU cycles, so it counts with an extra Adreno 330 GPU running at 450 megahertz to help handle those graphic tasks. A good advantage of this cellphone is its big 32 GB internal storage memory and even though it doesn't count with an external memory slot, it it is more than enough to store hundreds of applications and even the largest games available nowadays without even thinking about how much storage is left.
This cellphone has two cameras, a 16 megapixels back side camera and a 5 mega-pixels front camera. It also shoots 3840x2160 4K videos. To complete the camera, it also features a lot of valuable features: auto-focus, flash, face detection shooting, optical image stabilization, HDR mode, smile detection shooting and geo tagging.
The Lenovo Vibe Z2 Pro offers wifi connectivity (although it can't share it with other devices around, as a mobile hotspot), 4G (LTE) high speed connection type and fast 3G connectivity, supported by HSPA, HSUPA and EDGE technologies. This phone uses 2 SIM cards to be able to to work with two different phone lines and even different carriers in the same cellphone.
This device also includes some nice characteristics such as NFC (Near Field Communication), Bluetooth (4.0) and GPS Navigation, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This cellphone uses a 4000 mAh high capacity Li-Polymer removable battery, enough to provide this cellphone with an extremely long battery life. According to Lenovo, this cellphone has an aproximate 45 hours talk time and a 948 hs stand by time.
Lenovo sells this phone for 550 dollars, which is a very high price for comparing with other similar cellphones. It doesn't matter whether you want a phone for playing games, need a phone for work, are looking for a social cellphone or want it to take tons of photographs, this cellphone is definitely the correct choice for you.
Lenovo Chromebook Duet, 2-in-1, 10.1" WUXGA (1920 x 1200) Display, MediaTek Helio P60T, 4GB LPDDR4X RAM, 64GB eMCP SSD, Integrated ARM G72 MP3 Graphics, Chrome OS, ZA6F0031US, Ice Blue + Iron Grey
Shop now
Lenovo IdeaPad 3 14" Laptop, 14.0" FHD 1920 x 1080 Display, AMD Ryzen 5 3500U Processor, 8GB DDR4 RAM, 256GB SSD, AMD Radeon Vega 8 Graphics, Narrow Bezel, Windows 10, 81W0003QUS, Abyss Blue
Shop now
Lenovo ThinkPad P15s Gen 2 15.6" FHD (1920 x 1080) IPS, Anti-Glare, 300 nits, Intel Core i7-1165G7, 32GB RAM, 1TB SSD, NVIDIA® Quadro® T500 4GB, Backlit KYB, Fingerprint Reader, Win10Pro
Shop now
2020 Lenovo ThinkPad E15 15.6" FHD Full HD (1920x1080) Business Laptop (Intel 10th Quad Core i5-10210U, 16GB DDR4 RAM, 512GB PCIe SSD) Type-C, HDMI, Windows 10 Pro + HDMI Cable
Shop now
Lenovo ThinkStation P340 30DH00JSUS Workstation - 1 i9-10900 - 32 GB RAM - 512 GB SSD - Tower - Raven Black - Windows 10 Pro 64-bit - DVD-Writer - English (US) Keyboard - Ethernet
Shop now
Lenovo ThinkStation P340 Tiny 10th Gen Black Mini Desktop (Intel i5-10500 6-Core, Intel UHD 630, 16GB RAM, 512GB SSD, WiFi, HDMI, Bluetooth, Display Port, Win 10 Pro)
Shop now
Lenovo IdeaPad 3 15 Laptop, 15.6" HD Display, AMD Ryzen 3 3250U, 4GB RAM, 128GB Storage, AMD Radeon Vega 3 Graphics, Windows 10 in S Mode
Shop now
Lenovo IdeaPad 3 Intel i5-1035G1 Quad Core 12GB RAM 256GB SSD 15.6-inch Touch Screen Laptop
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Lenovo |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Product code: | K920 |
| Dimensions: | 6.14 x 3.20 x 0.30 inchesMetric15.6 x 8.13 x 0.76 cmImperial |
| Weight: | 6.31 ouncesMetric178.89 gImperial |
| Colors: | Black, Gold and White |
| Materials: | Metal |
| Price: | $ 550.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 6 inchesMetric15.2 cmImperial |
| Resolution: | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| Pixel density: | 490 pixels per inchMetric192.91 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 801 8974-AC |
| Processor: | Krait 400 (Quad-Core 2500 MHz) |
| RAM Memory: | 3 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 330 (450 MHz) |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Stand-by Time: | 948 hours |
| Talk Time: | 45 hours |
Camera | |
| Back camera: | 16 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 3840 x 2160 (4K) |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting, Geo Tagging, HDR Mode, Optical Image Stabilization and Smile Detection Shooting |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 800 (band 20), 1800 (band 3), 2100 (band 1), 2600 (band 7) |
| UMTS Bands: | 850, 900, 1700/2100, 1800, 1900 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.