LG A250 is a quite basic device, coming with a 1.3 MP back facing camera and a 2.2" screen. Great! That's it? Not at all, it's just the beginning of this extreme review.
The LG A250 is a bit heavy comparing to other cellphones , with a weight of 3.25 oz. This cellphone is a little bit thick for nowadays standards, with its 0.62 inches thickness. The LG A250 isn't a very compact device, given that it is 3.93 inches long,but it only packs a 2.2" display.
This cellphone includes a low quality 2.2 inches display with a 220 x 176 resolution, making everything in the display lose details and definition.
This cellphone comes with a poor 10,24 MB internal memory, which may be enough for basic users having that it also has an external memory card slot to store pictures and videos.
This cellphone uses a SIM card to use GSM services.
The LG A250 only has a 1.3 megapixels back side camera. This cellphone can also shoot videos up to 220x176 .
This phone counts with a 900 mAh poor capacity Li-Ion replaceable battery providing this phone with a quite short battery duration. LG afirms this cellphone has a talk time of 4 hours and a stand by time of 100 hours.
This device is not very cheap considering it is offerred for $ 470, and other similar devices cost a lot less than that.
LG K51 Unlocked Smartphone – 3/32 GB – Platinum (Made for US by LG) – Verizon, AT&T, T–Mobile, Sprint, Boost, Cricket, Metro (Universal Compatibility)
Shop now
LG V50 ThinQ Smartphone LMV450PM, 5G, 128GB, Aurora Black - Sprint CDMA and GSM Unlocked
Shop now
LG G7 ThinQ 6.1in LM-G710TM TMobile 64GB Android Smartphone (Renewed) (Platinum Gray)
Shop now
LG G8X ThinQ (128GB, 6GB) 6.4", Dual Camera, Snapdragon 855, 4G LTE GSM AT&T Unlocked (T-Mobile, Metro) US Warranty LM-G850UM (Aurora Black)
Shop now
LG V60 ThinQ 5G LM-V600AM 128GB GSM Unlocked 6.8" P-OLED DisplayTriple 64MP+13MP+0.3MP Camera Phone Classy Blue
Shop now
LG Velvet 5G G900UM 128GB AT&T GSM Unlocked Phone 6.8" - NO CDMA (Silver)
Shop now
LG Q6 (US700) 32GB GSM Unlocked 4G LTE Android Smartphone w/ 13MP Camera and Face Recognition - Arctic Platinum
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Dimensions: | 3.93 x 2.01 x 0.62 inchesMetric9.98 x 5.11 x 1.57 cmImperial |
| Weight: | 3.25 ouncesMetric92.14 gImperial |
| Price: | $ 470.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.2 inchesMetric5.6 cmImperial |
| Resolution: | 176 x 220 pixels |
| Pixel density: | 128 pixels per inchMetric50.39 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 10,24 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 900 mAh |
| Stand-by Time: | 100 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
| Max video resolution: | 220 x 176 |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.