LG A270 is an outdated phone, counting with a 1.4 inches screen.
The LG A270 feels much lighter than what one would think about a device like this. LG just offers this phone in black color. The LG A270 is a little bit thick compared to current phones, with its 0.56" thickness. This phone is 4.22" long and 1.77" wide, but it's only able to hold a way smaller 1.4 inches screen.
LG equipped this cellphone with a low level 1.4-inches display, and a 128 x 128 resolution, making everything in the display lose details and definition.
This phone uses a SIM card for GSM connection.
This device has no cameras at all.
This cellphone comes with a poor capacity 950 mAh Li-Ion replaceable battery, which is quite poor for a consuming cellphone like this.
The LG A270 costs 2299 dollars, a very high price for this type of phone.
LG 27UN850-W Ultrafine UHD (3840 x 2160) IPS Display, VESA DisplayHDR 400, sRGB 99% Color, USB-C with 60W Power Delivery, 3-Side Virtually Borderless Design, Height/Pivot/Tilt Adjustable Stand
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Dimensions: | 4.22 x 1.77 x 0.56 inchesMetric10.72 x 4.5 x 1.42 cmImperial |
| Weight: | 2.32 ouncesMetric65.77 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 2299.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 1.4 inchesMetric3.6 cmImperial |
| Resolution: | 128 x 128 pixels |
| Pixel density: | 129 pixels per inchMetric50.79 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD (up to 2 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 950 mAh |
Camera | |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GSM |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.