LG A340 is a quite basic phone, featuring a little 2.4" screen and a 1.3 megapixels back camera.
This cellphone has a small 89,7 MB internal storage, which might be adequate for some users considering that this device also has a slot for an external memory card to store photos and videos and even some apps and games that can be installed in the external memory.
Although this phone is 4.02" long, it only contains a smaller 2.4 inches display. This phone is quite thick for nowadays standards, with a thickness of 0.67 inches. This phone is a bit heavy for a cellphone of this size, weighting 3.56 oz.
This phone only features a 1.3 MP back-facing camera.
This phone is equipped with a nice 320 x 240 (QVGA) 2.4" screen, providing this cellphone with a nice graphic quality.
The LG A340 includes 3G fast connection type, using HSPA, UMTS and EDGE technologies. This phone works with a SIM card to use GSM services.
This cellphone counts with a poor 900 mAh Li-Ion replaceable battery providing this phone with a not very long battery duration. LG afirms this cellphone has a 3 hours talk time and a 250 hours stand by time.
The LG A340 costs $ 110, which is expensive for a cellphone this level.
LG K31 Unlocked Smartphone – 32 GB – Silver (Made for US by LG) – Verizon, AT&T, T–Mobile, Metro, Cricket (Universal Compatibility)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Dimensions: | 4.02 x 2.05 x 0.67 inchesMetric10.21 x 5.21 x 1.7 cmImperial |
| Weight: | 3.56 ouncesMetric100.92 gImperial |
| Price: | $ 110.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 89,7 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 900 mAh |
| Stand-by Time: | 250 hours |
| Talk Time: | 3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.