LG A380 is a not very powerful cellphone, packed with a 1.3 megapixels back-facing camera and a 2.4 inches screen. We will get a better idea about this cellphone's characteristics when we get into more details.
It appears that LG forgot about optimizing the weight in this 3.56 ounces device. Whereas the LG A380 has 4.02" long and 2.05 inches wide, it only comes with a smaller 2.4" display. The LG A380 is a little thick for current standards, with a thickness of 0.67 inches.
This cellphone comes with a 262,14 MB internal storage, a little quantity that might be enough for some basic users considering it also has an SD card slot to store photographs and videos and even some apps that allow external memory installation.
LG equipped this cellphone with a nice 2.4-inches screen, and a 320 x 240 (QVGA) resolution, providing this cellphone with a decent graphical experience.
The LG A380 is only equipped with a 1.3 MP back-facing camera. It is capable of shooting QVGA 320x240 videos.
This cellphone features fast 3G internet connection, supported by HSDPA, HSUPA and EDGE technologies. The LG A380 uses a SIM card for GSM connection.
This phone packs a low capacity 900 mAh Li-Ion replaceable battery that can keep this phone running for many hours, although you will find yourself looking for a place to charge it after some moderate to heavy usage. LG informs a 261 hours stand by time and a 3.4 hours talk time for this phone.
The LG A380 costs $ 70, which is very expensive for comparing with similar cellphones.
LG SN6Y Sound Bar w/Subwoofer, 3.1ch, 420W Power, High ResolutionAudio, DTS Virtual:X, AI Sound Pro, Bluetooth, Black
Shop now
LG 27UN850-W Ultrafine UHD (3840 x 2160) IPS Display, VESA DisplayHDR 400, sRGB 99% Color, USB-C with 60W Power Delivery, 3-Side Virtually Borderless Design, Height/Pivot/Tilt Adjustable Stand
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Dimensions: | 4.02 x 2.05 x 0.67 inchesMetric10.21 x 5.21 x 1.7 cmImperial |
| Weight: | 3.56 ouncesMetric100.92 gImperial |
| Price: | $ 70.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm QSC6270E |
| Processor: | Single-Core 230 MHz |
| RAM Memory: | 128 MB |
| Internal Memory: | 262,14 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 900 mAh |
| Stand-by Time: | 261 hours |
| Talk Time: | 3.4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
| Max video resolution: | 320 x 240 (QVGA) |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.