LG Cookie Smart is a low end phone, with a 2 mega-pixels back side camera and a 3.2 inches capacitive display.
This cellphone's thickness , 0.42 inches, is quite far from current standards, but it still feels fine in the user's hand. It appears that LG decided not to care much about the weight in this 3.39 ounces device. LG only offers the LG Cookie Smart in black color.
This cellphone comes with a 262,14 MB internal memory, a small amount that may be enough for some basic users having that it also has a slot for SD memory cards to store songs, photographs and videos and even some applications that can be installed in the external memory.
LG equipped the LG Cookie Smart with a poor 3.2-inches screen, and a 320 x 240 (QVGA) resolution, making everything in the screen lose details and definition. This screen uses TFT capacitive technology, and allows multi-touch gestures.
This phone has only a 2 megapixels back camera.
This cellphone features Wi-Fi connectivity (but it can't be shared with other devices around, as a mobile hotspot) and 3G data connection, over EDGE technologies. This cellphone has 2 SIM cards so it's able to use two different carriers or phone numbers at the same time.
This phone packs a small sized 950 mAh Li-Ion removable battery that provides this cellphone a not very long battery life.
The LG Cookie Smart is priced about $ 109, very expensive for comparing with other similar phones.
LG SN6Y Sound Bar w/Subwoofer, 3.1ch, 420W Power, High ResolutionAudio, DTS Virtual:X, AI Sound Pro, Bluetooth, Black
Shop now
LG gram 15Z90N Laptop 15.6" IPS Ultra-Lightweight, (1920 x 1080), 10th Gen Intel Core i7 , 8GB RAM, 256B SSD, Windows 10 Home, 17 Hour Battery, USB-C, HDMI, Headphone input - Silver
Shop now
LG SL5Y 2.1 Channel High Resolution Sound Bar w/ DTS Virtual:X, Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Product code: | T375 |
| Dimensions: | 4.06 x 2.32 x 0.42 inchesMetric10.31 x 5.89 x 1.07 cmImperial |
| Weight: | 3.39 ouncesMetric96.1 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 109.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 3.2 inchesMetric8.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 125 pixels per inchMetric49.21 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| RAM Memory: | 128 MB |
| Internal Memory: | 262,14 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 16 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 950 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.