LG G3 s is a high quality Android cellphone, packing a high performance Quad-Core processing unit clocking at 1200 MHz, a good size 5-inches multi-touch screen, and two cameras, an 8 MP back side camera and a 1.3 megapixels front side camera. We will get a better idea about this phone's features when we get into more details.
LG decided to build this cellphone with a Qualcomm Snapdragon 400 8926 chip, holding an exceptional Quad-Core processing unit speeding at 1.2 GHz with only 1 GB RAM which is a little disappointing for such a good phone. Graphic intensive applications often consume a lot of processing power, so this cellphone counts with an Adreno 305 graphic processing unit working at 450 MHz to help the CPU with those tasks. This phone counts with an 8 GB interesting internal storage memory and an external SD slot, allowing you to install a couple hundred games and apps without any trouble.
Whereas the LG G3 s is only 5.42 inches long, it's still able to fit a a 5 inches screen. This cellphone is very thin, but it's not close to being one of the thinnest phones nowadays, with a thickness of 0.41 inches. LG has made a really good design job making this phone weight only 4.83 oz. This phone is available in 3 color options, black, white and gold.
This cellphone is equipped with two cameras, an 8 MP back side camera and a 1.3 MP front side camera. It can also film videos in 1920x1080 (Full HD) at 30 frames per second. In addition, the camera counts with a lot of amazing features: auto-focus, flash, optical image stabilization, fast burst mode, smile detection shooting, face detection shooting, HDR mode and geo tagging.
LG equipped the LG G3 s with a nice 5-inches display, and a 1280 x 720 (HD) resolution, making everything look very good. This display uses IPS LCD capacitive technology, and allows multi-touch for gestures like pinch and zoom.
This phone has wifi connection (but it can't provide it to other devices acting as a mobile hotspot), 4G (LTE) high speed internet connection and also HSPA+ data connection, that is a slower 4G network and fast 3G data connection, using HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This device works with a SIM card for GSM carriers.
This phone also features many interesting characteristics like NFC (to trigger actions, transfer data or make payments by holding your cellphone close to another NFC device or tag), Infrared Port, Bluetooth (4.0) and GPS Navigation, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone features a 2540 mAh long lasting removable battery providing this cellphone an impressive battery duration.
The LG G3 s may be a little bit overpriced considering it is priced 169 dollars, while many similar phones are quite cheaper than that. No matter if you need this cellphone for work, are looking for a phone for gaming, want this cellphone to take plenty of photographs or want it mainly for social networks, this cellphone is probably a good choice .
LG G6 H872 32GB T-Mobile Carrier Android Phone - Ice Platinum
Shop now
LG V30 GSM Unlocked Smartphone w/Magnificent 6.0in QHD+ OLED FullVision Display - Silver (Renewed)
Shop now
LG V60 ThinQ 5G LM-V600AM 128GB GSM Unlocked 6.8" P-OLED DisplayTriple 64MP+13MP+0.3MP Camera Phone Classy Blue
Shop now
LG - G7 ThinQ for Verizon - 64GB - 6.1in QHD Display - Aurora Black - US Warranty (Renewed)
Shop now
LG G8 ThinQ (G820) 128GB GSM Unlocked (not CDMA) 6.1†Display Smartphone - Platinum Gray (Renewed)
Shop now
LG Prime 2 (16GB) 5.45" FullVision HD+ Display, 3,000 mAh All Day Battery, 4G LTE GSM AT&T Unlocked for All GSM Carriers - LM-X320AA (16 GB)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Also Known As: | LG G3 mini, LG G3 Beat, LG G3 Vigor |
| Product code: | D725, D722 |
| Dimensions: | 5.42 x 2.74 x 0.41 inchesMetric13.77 x 6.96 x 1.04 cmImperial |
| Weight: | 4.83 ouncesMetric136.93 gImperial |
| Colors: | Black, Gold and White |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Price: | $ 169.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 400 8926 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 305 (450 MHz) |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2540 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting, Fast Burst Mode, Geo Tagging, HDR Mode, Optical Image Stabilization and Smile Detection Shooting |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| LTE (4G) Bands: | 800 (band 20), 900 (band 8), 1800 (band 3), 2100 (band 1), 2600 (band 7) |
| UMTS Bands: | 850, 900, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Infra-red: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.