LG GU295 is a low end phone, which counts with a small sized 2" screen and a 1.3 MP back-facing camera. Let's take a closer view of what this cellphone can do.
This phone comes with a 102,4 MB internal storage, a low quantity that might be adequate for some basic users considering that this phone also has an external memory card slot to store songs, pictures and videos and even some apps that allow being installed in the external memory.
The LG GU295 is quite thick compared to current devices, with its 0.64 inches thickness. The LG GU295 isn't a compact cellphone, given that it is 3.92 inches long,but it just contains a 2 inches display. Apparently LG forgot about optimizing the weight, releasing a 3.71 oz heavyweight product.
This phone includes an average 220 x 176 2" display, making everything look quite nice.
The LG GU295 provides 3G fast data connection, supported by HSDPA, UMTS and EDGE technologies. This phone works with a SIM card for GSM services.
This phone is only equipped with a 1.3 MP back camera.
The LG GU295 has a low capacity 900 mAh Li-Ion battery that can keep it running for some hours, although you will probably find yourself looking for a place to charge it after some moderate to heavy usage. According to LG, this cellphone has a reported stand by time of 504 hs and a talk time of 6.5 hs.
The LG GU295 is not very cheap considering it costs $ 260, while other similar cellphones are sold for much less than that.
MyBat MYBAT LG GU295/GU292 Solid Shocking Phone Protector Cover - Retail Packaging - Hot Pink
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Dimensions: | 3.92 x 1.85 x 0.64 inchesMetric9.96 x 4.7 x 1.63 cmImperial |
| Weight: | 3.71 ouncesMetric105.18 gImperial |
| Price: | $ 260.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2 inchesMetric5.1 cmImperial |
| Resolution: | 176 x 220 pixels |
| Pixel density: | 141 pixels per inchMetric55.51 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 102,4 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 16 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 900 mAh |
| Stand-by Time: | 504 hours |
| Talk Time: | 6.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.