LG KM570 is a modest phone, equipped with a compact 3-inches display, a 5 MP back side camera and a powerful processing unit clocking at MHz.
Even though the LG KM570 has 4.17 inches long and 2.07 inches wide, it only comes with a way smaller 3 inches screen. Apparently LG forgot about weight optimization in this 3.17 ounces phone.
LG decided to power this phone with a fast processing unit speeding at MHz with as little as 128 MB of RAM. This cellphone comes with a medium 4 GB internal storage memory, which is adequate for the average user having that it also has a slot for SD memory cards .
LG equipped this cellphone with a nice 3 inches display, and a resolution of 400 x 240 , giving this phone a good image quality. This display uses TFT resistive technology, but it can't detect multi touch gestures.
This phone only has a 5 mega-pixels back-facing camera. It is capable of capturing videos in 720x480 at 30 fps. Additionally, the camera includes auto-focus.
This phone uses a low capacity 900 mAh Li-Ion replaceable battery, which is not really enough for a thirsty cellphone like this. LG reports a stand by time of 100 hours and a talk time of 4 hours for this cellphone.
This device offers fast 3G connection type, using HSDPA, UMTS and EDGE technologies. The LG KM570 uses a SIM card to connect to GSM networks.
This cellphone also comes with Bluetooth (2.1, EDR), and a few sensors likeProximity Sensor and Accelerometer.
LG is offering this phone for 115 dollars, which is not a really offer for comparing with other similar phones.
LG 32UL500-W 32 Inch UHD (3840 x 2160) VA Display with AMD FreeSync, DCI-P3 95% Color Gamut and HDR 10 Compatibility, Silver/White, Silve/White
Shop now
LG SN6Y Sound Bar w/Subwoofer, 3.1ch, 420W Power, High ResolutionAudio, DTS Virtual:X, AI Sound Pro, Bluetooth, Black
Shop now
LG 27UN850-W Ultrafine UHD (3840 x 2160) IPS Display, VESA DisplayHDR 400, sRGB 99% Color, USB-C with 60W Power Delivery, 3-Side Virtually Borderless Design, Height/Pivot/Tilt Adjustable Stand
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Also Known As: | LG Cookie Live, LG Cookie Music, LG Cookie Surf 4GB |
| Dimensions: | 4.17 x 2.07 x 0.47 inchesMetric10.59 x 5.26 x 1.19 cmImperial |
| Weight: | 3.17 ouncesMetric89.87 gImperial |
| Price: | $ 115.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 3 inchesMetric7.6 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 400 pixels |
| Pixel density: | 155 pixels per inchMetric61.02 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Processor: | |
| RAM Memory: | 128 MB |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 16 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 900 mAh |
| Stand-by Time: | 100 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 720 x 480 (30 fps) |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| Sensors: | Accelerometer and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.