LG Optimus L1 II Dual is a mid-to-low level cellphone, including a 2 megapixels back camera, a small 3" display and a powerful 1 GHz processing unit.
This cellphone isn't a compact device, considering it is 4.04" long and 2.32" wide,but it only packs a 3" screen. This phone is a bit thick compared to nowadays cellphones, with a thickness of 0.52 inches. LG is offering this phone in black and white. LG appears to have forgotten about weight optimization in this 3.7 oz cellphone.
Its screen uses IPS LCD capacitive technology, and is multi-touch enabled.
LG decided to sell this cellphone with a Qualcomm Snapdragon S1 MSM7225AB chip, including a great performance 1 gigahertz processing unit with 512 MB RAM. The LG Optimus L1 II Dual comes with a 4 GB internal storage memory, a medium quantity but may be a little bit low for some users considering this cellphone doesn't ship with a slot for SD memory cards.
This phone only features a 2 MP back-facing camera.
This cellphone has wi-fi connection (although it can't share it with other devices around, acting as a mobile hotspot) and the fastest 3G connection type, over HSDPA and EDGE technologies. The LG Optimus L1 II Dual supports dual SIM so it can to work with 2 different phone lines and even different carriers in the same device.
This cellphone also includes a few useful characteristics such as Bluetooth, GPS Localization and Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This cellphone counts with a good 1540 mAh battery providing this cellphone with a not very long battery duration. According to LG, this phone has a reported 7.8 hours talk time and a 570 hours stand by time.
LG is offering this cellphone for 249 dollars, which is a really high price for this kind of cellphone.
LG Velvet 5G (128GB, 6GB RAM) 6.8" OLED, Snapdragon 765, 48MP 4K Camera, US 5G/4G LTE AT&T Unlocked (Cricket, Latin/NOT for T-Mobile) LM-G900UM (64GB SD Bundle, Aurora Silver)
Shop now
LG V60 ThinQ 5G LM-V600AM 128GB GSM Unlocked 6.8" P-OLED DisplayTriple 64MP+13MP+0.3MP Camera Phone Classy Blue
Shop now
TracFone LG Reflect LTE Prepaid Smartphone (Locked) - Black - 32GB - Sim Card Included - CDMA
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Operating System (OS): | Android 4.1.2 |
| Product code: | E420 |
| Dimensions: | 4.04 x 2.32 x 0.52 inchesMetric10.26 x 5.89 x 1.32 cmImperial |
| Weight: | 3.70 ouncesMetric104.89 gImperial |
| Colors: | Black and White |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 3 inchesMetric7.6 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 133 pixels per inchMetric52.36 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S1 MSM7225AB |
| Processor: | ARM Cortex-A5 (Single-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1540 mAh |
| Stand-by Time: | 570 hours |
| Talk Time: | 7.8 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 850, 900, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.