Micromax Bolt A064 is a quite basic phone, equipped with an extremely powerful 1.3 gigahertz Dual-Core CPU, a medium 3.5" multi-touch screen, a 2 megapixels back-facing camera and a 0.3 mega-pixels front camera. Is that all? No, it's only the shortest summary.
The Micromax Bolt A064 is powered by a Mediatek MT6571 system chip, which holds a very powerful Dual-Core processor ticking at 1300 megahertz. Graphic intensive apps often eats lots of processing power, so the Micromax Bolt A064 also also has a Mali-400 graphic processing unit ticking at 500 megahertz to help the processor with those tasks. This device has a decent 4 GB internal storage, which is quite good considering that the Micromax Bolt A064 also has an external SD slot to store pictures and videos and even some applications that allow external memory installation.
This phone is just 0" long, but it still manages to hold a 3.5 inches display. This phone is available in 2 different colors, black and white.
This cellphone features two cameras, a 2 MP back facing camera and a 0.3 mega-pixels front side camera. In addition, the camera counts with flash.
Micromax equipped the Micromax Bolt A064 with a good level 3.5 inches display, and a 480 x 320 resolution, providing this cellphone with a nice graphical experience. Its display uses TFT capacitive technology, and has multi-touch detection.
This cellphone counts with WiFi capability (although it can't be provided to other devices as a mobile hotspot) and 3G connectivity, over UMTS and EDGE technologies. This cellphone uses 2 SIM cards to be able to to use two different carriers or phone lines at the same time.
This phone features a 1400 mAh medium sized Li-Ion removable battery that provides this cellphone a not very long battery life. According to Micromax, the Micromax Bolt A064 has an aproximate 150 hs stand by time and a 6.5 hs talk time.
This cellphone also includes a handful of interesting features as Bluetooth (3.0), GPS Navigation and Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
Micromax is selling this cellphone for $ 249, which is not a really offer for a phone this level.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Weight: | 3.88 ouncesMetric110 gImperial |
| Colors: | Black and White |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (16M colors) |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Mediatek MT6571 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Dual-Core 1300 MHz) |
| Graphics Processor: | Mali-400 (Dual-Core 500 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1400 mAh |
| Stand-by Time: | 150 hours |
| Talk Time: | 6.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.