NIU TEK is a not very powerful device, packing a 2.8" screen, a good 450 megahertz processor and a 2 megapixels back camera. Let's take a closer sight of what this phone has to offer.
This cellphone is powered by a quite powerful 450 megahertz processor with just 128 MB RAM.
Even though this cellphone is as big as 4.24" long, it only packs a much smaller 2.8" display. The NIU TEK is quite thick compared to today's cellphones, being as thick as 0.54". NIU has made an excellent design job making the NIU TEK weight only 2.5 ounces. This phone is available in 2 different colors, black and white.
The NIU TEK is equipped with only a 2 MP back-facing camera. Additionally, the camera has flash.
NIU equipped this phone with a nice 2.8 inches display, and a resolution of 480 x 320 , making everything look very good. Its display uses TFT resistive technology, but it can't detect multi touch gestures.
This phone counts with a low capacity 1000 mAh Li-Ion replaceable battery that provides this cellphone a below average battery life comparing with other similar phones. NIU claims this phone has a talk time of 3 hours and a stand by time of 48 hs.
This cellphone offers Wi-Fi connectivity (although it can't share it with other devices acting as a router or modem). This phone has dual sim cards to be able to to work with two different phone lines or carriers.
This cellphone also includes a few nice characteristics like Bluetooth (for communication with other cellphones, computers and accessories), GPS Navigation and Radio, and a few sensors likeAccelerometer and Compass.
The NIU TEK is priced $ 249, which is not a really offer for comparing with similar phones.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | NIU |
| Operating System (OS): | Android 2.2 |
| Product code: | N109 |
| Dimensions: | 4.24 x 2.29 x 0.54 inchesMetric10.77 x 5.82 x 1.37 cmImperial |
| Weight: | 2.50 ouncesMetric70.87 gImperial |
| Colors: | Black and White |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.8 inchesMetric7.1 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 206 pixels per inchMetric81.1 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Processor: | ARM Cortex-A9 (Single-Core 450 MHz) |
| RAM Memory: | 128 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Stand-by Time: | 48 hours |
| Talk Time: | 3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Flash: | Yes |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer and Compass |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.