Pantech Breeze II is a quite basic device, with a 2.2" screen and a 1.3 megapixels back camera.
This phone has a 81,92 MB internal storage memory, which might be enough for basic users having that it also has a slot for external memory cards to store songs, pictures and videos and even some applications that allow being installed in the external memory.
Even though the Pantech Breeze II is 4" long, it only holds a way smaller 2.2 inches display. This phone is a little bit thick compared to current devices, with a thickness of 0.7". This time, it seems like Pantech decided not to care so much about the weight in this 3.5 oz phone.
Pantech packed this phone with a interesting 2.2-inches display, and a resolution of 320 x 240 (QVGA), which makes everything look quite colorful and brightful.
This cellphone counts with 3G internet connection, supported by UMTS and EDGE technologies. The Pantech Breeze II works with a SIM card for GSM services.
This phone only has a 1.3 MP back facing camera.
This cellphone packs a 920 mAh small sized Li-Ion battery, which is quite poor for a consuming phone like this. Pantech reports a 3 hs talk time and a 240 hours stand by time for this cellphone.
This cellphone costs about 240 dollars, high for comparing with similar phones.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Pantech |
| Product code: | P2000 |
| Dimensions: | 4.00 x 2.00 x 0.70 inchesMetric10.16 x 5.08 x 1.78 cmImperial |
| Weight: | 3.50 ouncesMetric99.22 gImperial |
| Price: | $ 240.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.2 inchesMetric5.6 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 182 pixels per inchMetric71.65 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 81,92 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 920 mAh |
| Stand-by Time: | 240 hours |
| Talk Time: | 3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.