Pantech Duo is a not very powerful cellphone, counting with a 1.3 megapixels back facing camera, a small 2.2-inches display and a good CPU running at 416 megahertz.
This device is a little thick for current standards, being as thick as 0.78". This phone is 4.01 inches long and 1.97" wide, it just holds a smaller 2.2" display. Apparently Pantech decided not to care about this cellphone weight at all, releasing a 3.88 oz heavyweight product.
This device ships with a good 416 megahertz processor with just 64 MB of RAM. This cellphone comes with a mediocre 51,2 MB internal storage memory, which could be enough for basic users knowing that this phone also has an external memory slot to store songs, photos and videos and even some applications that can be installed in the external memory.
The Pantech Duo only has a 1.3 mega-pixels back facing camera. Additionally, this phone's camera also features flash.
Pantech equipped the Pantech Duo with an average 2.2 inches display, and a 320 x 240 (QVGA) resolution, making everything look quite vivid.
This phone offers the fastest 3G connection type, using HSDPA, UMTS and EDGE technologies. This cellphone works with a SIM card for GSM networks.
This phone features a 1320 mAh medium sized Li-Ion battery providing this phone with a quite short battery duration. Pantech afirms this cellphone has a talk time of 4.2 hs and a stand by time of 250 hours.
This device costs 90 dollars, not a really offer for a cellphone this level.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Pantech |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Standard 6.0 |
| Also Known As: | AT&T Mustang |
| Product code: | C810 |
| Dimensions: | 4.01 x 1.97 x 0.78 inchesMetric10.19 x 5 x 1.98 cmImperial |
| Weight: | 3.88 ouncesMetric110 gImperial |
| Price: | $ 90.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2.2 inchesMetric5.6 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 182 pixels per inchMetric71.65 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Marvell Bulverde (Single-Core 416 MHz) |
| RAM Memory: | 64 MB |
| Internal Memory: | 51,2 MB |
| SD Card Slot: | microSD |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1320 mAh |
| Stand-by Time: | 250 hours |
| Talk Time: | 4.2 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
| Flash: | Yes |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 1.2 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.