Pantech Swift is a modest phone, with a 2 mega-pixels back side camera and a 2.8 inches touch-screen.
This cellphone is a little bit thick compared to current phones, being as thick as 0.58". This phone is 4.29 inches long and 2.22 inches wide, it just holds a smaller 2.8" display. Pantech didn't put much effort to reduce weight in this 6.26 oz phone, way heavier than other similar phones.
The Pantech Swift counts with a 184,32 MB internal storage, a mediocre quantity that might be enough for some basic users having that this cellphone also has an SD memory slot to store photos and videos and even some apps that allow being installed in the external memory.
This cellphone has only a 2 mega-pixels back side camera.
The Pantech Swift includes an average 2.8" screen with a 320 x 240 (QVGA) resolution, which makes everything look quite vivid. Its screen uses TFT capacitive technology, but it doesn't allow multi-touch gestures.
The Pantech Swift has a 1000 mAh small capacity Li-Ion removable battery that provides this cellphone a quite short battery duration comparing with other similar devices. Pantech informs a 250 hours stand by time and a 3 hs talk time for this phone.
The Pantech Swift includes 3G fast data connection, using HSDPA technologies. The Pantech Swift uses a SIM card for GSM networks.
The Pantech Swift also includes a few cool characteristics as Bluetooth (allows communication with other bluetooth cellphones, computers and accessories) and GPS, and Proximity Sensor.
This cellphone is not very cheap considering it is sold for 200 dollars, while some similar cellphones are a lot cheaper than that.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Pantech |
| Operating System (OS): | Brew Mobile Platform Brew MP |
| Product code: | P6020 |
| Dimensions: | 4.29 x 2.22 x 0.58 inchesMetric10.9 x 5.64 x 1.47 cmImperial |
| Weight: | 6.26 ouncesMetric177.47 gImperial |
| Price: | $ 200.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.8 inchesMetric7.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 143 pixels per inchMetric56.3 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive |
Hardware | |
| Internal Memory: | 184,32 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Stand-by Time: | 250 hours |
| Talk Time: | 3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.