Samsung Galaxy Ace II x is a mid level cellphone, including a great performance 1000 MHz processing unit, a medium 4 inches multi touch screen, a 5 MP back-facing camera and a 0.3 mega-pixels front-facing camera. We will get a better understanding of this phone's pros when we get into deeper details.
This cellphone's thickness , 0.41", is quite far from today's standards, but it still feels comfortable in the hand. This phone is sold in two colors, black and white. It seems like Samsung decided not to care so much about the weight in this 4.16 oz phone.
This cellphone comes with a good performance 1 GHz CPU and 1 GB of RAM memory. This phone counts with a medium 4 GB internal storage memory, which is enough for most users having that this phone also has a slot for external memory cards to store songs, photographs and videos and even some apps and games that allow external memory installation.
This phone features two cameras, a 5 MP back facing camera and a 0.3 MP front-facing camera. This device also films videos up to 1280x720 (HD) at 30 frames per second. In addition, the camera has a couple of interesting features like flash, auto-focus, smile detection shooting, face detection shooting and geo tagging.
This cellphone has a very good 800 x 480 4-inches screen, making everything look very nice. Its screen uses TFT capacitive technology, and has multi-touch detection.
The Ace II x counts with WiFi connectivity (and it can be provided to other devices as a mobile hotspot) and fast 3G internet connection, using HSDPA, HSUPA and EDGE technologies. This cellphone works with a SIM card for GSM services.
This phone has a good 1500 mAh Li-Ion removable battery that can keep this device running for many hours, although you will find yourself looking for a place to charge it after some moderate to heavy usage. Samsung reports a talk time of 8.3 hs and a stand by time of 330 hs for this cellphone.
The Samsung Galaxy Ace II x also includes a couple of interesting features like Bluetooth (enables communication with other devices and accessories) and GPS Navigation, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone may not be a good choice considering it is sold for 89 dollars, while many similar phones cost less than that. The Ace II x is very appropiate for you no matter if you are looking for a gaming cellphone or want a phone to majorly use social networks and internet browsing.
Samsung Galaxy S20 FE G780F, International Version (No US Warranty), 128GB, Cloud Green - GSM Unlocked
Shop now
SAMSUNG Galaxy S21 Ultra 5G Factory Unlocked Android Cell Phone 128GB US Version Smartphone Pro-Grade Camera 8K Video 108MP High Res, Phantom Black
Shop now
Samsung Galaxy XCover Pro | Rugged (IP68 Rated) Unlocked (Verizon and AT&T) | Dual Sim | 64GB of Storage | SM-G715UZKDXAA, Black
Shop now
SAMSUNG Galaxy S20 FE 5G Factory Unlocked Android Cell Phone 128GB US Version Smartphone Pro-Grade Camera 30X Space Zoom Night Mode, Cloud Navy
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Samsung |
| Operating System (OS): | Android 4.0 |
| Product code: | GT-S7560M |
| Dimensions: | 4.78 x 2.48 x 0.41 inchesMetric12.14 x 6.3 x 1.04 cmImperial |
| Weight: | 4.16 ouncesMetric117.93 gImperial |
| Colors: | Black and White |
| Price: | $ 89.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (16M colors) |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Stand-by Time: | 330 hours |
| Talk Time: | 8.3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (30 fps) (HD) |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting, Geo Tagging and Smile Detection Shooting |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.