Samsung Galaxy Core Prime is a very solid cellphone, with a powerful 1.2 GHz Quad-Core processing unit, a medium 4.5-inches screen, and 2 cameras, a 5 mega-pixels back-facing camera and a 2 mega-pixels front-facing camera.
Although the Core Prime just has 5.17 inches long and 2.69" wide, it manages to contain a 4.5" screen. The Core Prime is just 0.35" thick, making it one of the thinnest devices out there. This cellphone is much lighter than what one would expect from a cellphone like this.
Samsung designed this device with a interesting 4.5-inches screen, and a 800 x 480 resolution, which makes everything look very good. This screen uses TFT capacitive technology, and allows multi-touch gestures.
Samsung equipped the Core Prime with a great performance Quad-Core processor clocking at 1.2 gigahertz with 1 GB RAM memory. The Core Prime has an 8 GB quite large internal memory and an external SD slot, allowing you to install a couple hundred applications and games without any trouble.
This phone has two cameras, a 5 megapixels back side camera and a 2 MP front facing camera. This cellphone can also film HD 1280x720 videos at 30 fps. This cellphone also includes a few useful characteristics: flash, auto-focus, geo tagging and face detection shooting.
This phone features a 2000 mAh medium capacity replaceable battery that can keep it running for some hours, but you may need to charge it after some moderate to heavy usage.
The Core Prime counts with WiFi capability (although it can't be shared with other devices acting as a mobile hotspot), LTE 4G high speed internet connection and 3G fast connectivity, supported by HSPA, UMTS and EDGE technologies. The Samsung Galaxy Core Prime works with a Micro SIM card for GSM connection.
This phone also includes some cool features as Bluetooth (4.0) and GPS Navigation, and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This cellphone might be a little expensive considering it is offerred for 139 dollars, while some similar cellphones are being sold cheaper than that. No matter if you want a cellphone for work, are looking for a social phone, are looking for a device for gaming or you love taking pictures, you will probably love this phone.
Samsung Galaxy S6 Active G890A 32GB Unlocked GSM 4G LTE Octa-Core Smartphone w/ 16MP Camera - Gray
Shop now
Samsung Galaxy J7 2018 (16GB) J737A - 5.5in HD Display, Android 8.0, Octa-core 4G LTE at&T Unlocked Smartphone (Black) (Renewed)
Shop now
Total Wireless Carrier-Locked Samsung Galaxy J3 Orbit 4G LTE Prepaid Smartphone - Black - 16GB - Sim Card Included - CDMA
Shop now
Samsung Galaxy XCover Pro | Rugged (IP68 Rated) Unlocked (Verizon and AT&T) | Dual Sim | 64GB of Storage | SM-G715UZKDXAA, Black
Shop now
SAMSUNG Galaxy S20 FE 5G Factory Unlocked Android Cell Phone 128GB US Version Smartphone Pro-Grade Camera 30X Space Zoom Night Mode, Cloud Orange
Shop now
Samsung J2 Factory Unlocked USA S206DL Black 16GB 5" HD Display 8MP Front/5MP Rear Camera with 1 Year Warranty.
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Samsung |
| Operating System (OS): | Android 4.4.4 |
| Also Known As: | Galaxy Prevail LTE, Galaxy Win 2 |
| Product code: | SM-G3606, SM-G3609 |
| Dimensions: | 5.17 x 2.69 x 0.35 inchesMetric13.13 x 6.83 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | 4.59 ouncesMetric130.12 gImperial |
| Price: | $ 139.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (16M colors) |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 207 pixels per inchMetric81.5 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Talk Time: | 10 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (30 fps) (HD) |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| LTE (4G) Bands: | 700 (band 28), 850 (band 5), 900 (band 8), 1800 (band 3), 2100 (band 1), 2600 (band 7) |
| UMTS Bands: | 850, 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.