Samsung Galaxy Discover S730G is a bit outdated cellphone, which features a quite powerful 800 MHz processor, a 3.5 inches capacitive screen and a 3 megapixels back side camera.
Samsung decided to build this phone with a powerful 800 megahertz processor, packed into the Qualcomm MSM7225A system chip with 512 MB RAM memory. Handling graphic intensive applications, the Discover S730G also counts with a 128 MHz Adreno 200 GPU. The Discover S730G counts with a 4 GB internal storage, an average amount that should be fine for the average user knowing that this phone also has an SD extension slot .
This phone feels a bit heavy for a phone of this size, weighting 4.45 oz.
This phone has a good 3.5 inches screen with a 480 x 320 resolution, providing this phone with a nice graphic quality.
This phone is equipped with only a 3 megapixels back-facing camera. In addition, this phone's camera also counts with geo tagging.
This cellphone comes with a 1500 mAh medium capacity Li-Ion battery providing this device with a quite short battery duration. Samsung informs a 7 hours talk time and a 164 hs stand by time for this phone.
This device features wifi connection (and it can share it with other devices acting as a wireless modem) and fast 3G connectivity, using HSDPA, UMTS and EDGE technologies. The Discover S730G works with a SIM card for GSM networks and it can connect using both CDMA and GSM.
This cellphone also comes with some cool features like Bluetooth and GPS (Global Positioning System), and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone is priced around $ 120, expensive for a device this level.
Samsung Galaxy A51 128GB (6.5 inch) Display Quad Camera 48MP A515U Black Unlocked (Renewed)
Shop now
Samsung Galaxy A10s with Fingerprint (32GB, 2GB RAM) 6.2", Android 9.0, Dual SIM GSM Factory Unlocked A107M/DS - US + Global 4G LTE International Model (Blue, 32GB + 64GB SD Bundle)
Shop now
Samsung Galaxy XCover Pro | Rugged (IP68 Rated) Unlocked (Verizon and AT&T) | Dual Sim | 64GB of Storage | SM-G715UZKDXAA, Black
Shop now
Samsung Active2 LTE GSM Unlocked LTE SM-R825U (ATT, Verizon, Sprint Tmobile) - US Warranty (Renewed) (Black, 44mm/Stainless Steel)
Shop now
Samsung Galaxy S21+ Plus 5G Factory Unlocked Android Cell Phone 256GB US Version Smartphone Pro-Grade Camera 8K Video 64MP High Res, Phantom Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Samsung |
| Operating System (OS): | Android 4.0.4 |
| Variant: | S730G CDMA |
| Product code: | S730G |
| Dimensions: | 4.59 x 2.42 x 0.47 inchesMetric11.66 x 6.15 x 1.19 cmImperial |
| Weight: | 4.45 ouncesMetric126.16 gImperial |
| Price: | $ 120.00 |
Display | |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm MSM7225A |
| Processor: | ARM Cortex-A5 (Single-Core 800 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Adreno 200 (128 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Stand-by Time: | 164 hours |
| Talk Time: | 7 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3 megapixels |
| Camera features: | Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| CDMA Bands: | 800, 1700/2100 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.