Samsung Impact is a low level phone, packed with a little 3-inches touch-screen and a 3 megapixels back camera. But it's time to get into a bit more details.
This phone has a little 61,44 MB internal storage, which could be adequate for basic users considering this phone also has a slot for SD memory cards to store songs, photos and videos and even some apps and games that can be installed in the external memory.
This phone is 4.27 inches long, it just holds a much smaller 3" display. This phone is quite thick compared to current devices, with a thickness of 0.55". This phone doesn't feel very lightweight for a phone of this size, weighting 3.7 ounces.
This phone is equipped with only a 3 mega-pixels back facing camera.
The Samsung Impact has a good 3-inches screen with a 400 x 240 resolution, giving this cellphone a good graphical experience. Its screen uses TFT yes technology, but it doesn't allow multi-touch gestures.
The Samsung Impact features the fastest 3G data connection, using HSDPA, UMTS and EDGE technologies. This phone uses a SIM card to connect to GSM networks.
This phone comes with a poor 1200 mAh Li-Ion battery, which is quite low for a consuming phone like this. Samsung reports a stand by time of 240 hours and a talk time of 4 hs for this cellphone.
Samsung sells this phone for 170 dollars, which is not a really offer for this kind of device.
SAMSUNG Galaxy Chromebook 4 11.6-inch 64GB eMMC, 4GB RAM, Gigabit Wi-Fi, Chrome OS, HD Intel Celeron Processor N4000
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Samsung |
| Product code: | SGH-T746 |
| Dimensions: | 4.27 x 2.11 x 0.55 inchesMetric10.85 x 5.36 x 1.4 cmImperial |
| Weight: | 3.70 ouncesMetric104.89 gImperial |
| Price: | $ 170.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 3 inchesMetric7.6 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 400 pixels |
| Pixel density: | 155 pixels per inchMetric61.02 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Yes |
Hardware | |
| Internal Memory: | 61,44 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 16 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1200 mAh |
| Stand-by Time: | 240 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0, EDR |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.