Vertu Ti is a decently made phone, packed with a 3.7" display, an extremely powerful Dual-Core processor speeding at 1.7 gigahertz, an 8 MP back side camera and a 1.3 mega-pixels front side camera. Let's take a better look at what this device can do.
Vertu equipped this cellphone with a Qualcomm Snapdragon chip, which holds a very fast 1700 MHz Dual-Core processing unit with only 1 GB RAM memory which is a little bit disappointing considering this phone's impressive processing power. This phone has a impressive 64 GB internal storage memory and an external SD slot, which allows the user to store tons of apps, games, photos and videos without worrying about running out of space.
The Vertu Ti is a very compact phone, given that it packs a 3.7 inches display and it has just 0 inches long. This cellphone is sold in 3 different colors, black, yellow and gray.
This cellphone has a interesting 800 x 480 3.7" screen, which makes it hard to distinguish the pixels taking part of the screen.
This device has two cameras, an 8 megapixels back-facing camera and a 1.3 mega-pixels front camera. This cellphone also captures 1920x1080 Full HD videos at 30 frames per second. Additionally, the camera includes flash.
This cellphone includes WiFi connectivity (and it can be shared with other devices acting as a router or modem), HSPA+ 4G connection type, that is not as fast as LTE-A or LTE 4G networks and fast 3G connection type, supported by HSDPA, HSUPA and EDGE technologies. This device works with a SIM card for GSM services.
This cellphone also includes a couple cool features like Bluetooth (for communication with other cellphones and accessories) and GPS, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
Vertu sells this phone for 3200 dollars, which is not cheap for this type of cellphone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Vertu |
| Operating System (OS): | Android 4.0 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black, Gray and Yellow |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Price: | $ 3200.00 |
Display | |
| Size: | 3.7 inchesMetric9.4 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 252 pixels per inchMetric99.21 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon |
| Processor: | Dual-Core 1700 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 64 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Stand-by Time: | 200 hours |
| Talk Time: | 7.3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 900, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.