Yezz Andy A5 is a decent Android phone, packing a good size 5-inches multi-touch display, a good performance Quad-Core processor ticking at 1200 MHz, a 13.1 mega-pixels back camera and a 2 mega-pixels front-facing camera. We will get a better idea about this cellphone's features when we get into deeper details.
Whereas this cellphone is only 5.67 inches long and 2.89" wide, it is still able to fit a a 5 inches display. This phone is just 0.34" thick, making it one of the thinnest cellphones in the market. Yezz is offering this phone in 2 colors: black and white. The Yezz Andy A5 is much lighter than what you would expect from a cellphone this size.
Yezz packed the Yezz Andy A5 with a high-tech 5-inches screen, and a resolution of 1920 x 1080 (Full HD), making everything look vivid and colorful. This screen uses IPS LCD capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
Yezz decided to equip this phone using a powerful Quad-Core processor running at 1.2 GHz and 512 MB of RAM memory.
This phone features two cameras, a 13.1 mega-pixels back facing camera and a 2 megapixels front facing camera. The Yezz Andy A5 also films videos in 1920x1080 (Full HD). To complete the camera, it also includes flash.
The Yezz Andy A5 counts with Wi-Fi connectivity (which can be shared with other devices around, acting as a wireless modem), HSPA+ (4G) connectivity, that is not as fast as LTE-A or LTE networks and fast 3G data connection, using HSDPA, HSUPA and EDGE technologies. This phone uses 2 SIM cards so it is able to use 2 different carriers or phone lines at the same time.
This cellphone uses a mid sized 2000 mAh Li-Ion removable battery that provides this cellphone a poor battery lifecompared to other devices. Yezz reports a stand by time of 750 hs and a talk time of 16 hs for this cellphone.
This phone also features a couple cool characteristics like Bluetooth (4.0) and GPS (Global Positioning System), and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
Yezz is selling the Yezz Andy A5 for $ 249, which is not a really offer for this kind of cellphone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Yezz |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 5.67 x 2.89 x 0.34 inchesMetric14.4 x 7.34 x 0.86 cmImperial |
| Weight: | 3.74 ouncesMetric106.03 gImperial |
| Colors: | Black and White |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 441 pixels per inchMetric173.62 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Stand-by Time: | 750 hours |
| Talk Time: | 16 hours |
Camera | |
| Back camera: | 13.1 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 850, 900, 1900 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.