ZTE Blade is a low-end Android cellphone, packing a fast 600 megahertz CPU, a 3.5" screen and a 3 megapixels back side camera.
ZTE decided to build this cellphone with a fast processor ticking at 600 MHz, packed into a Qualcomm Snapdragon S1 MSM7227 system chip. Handling graphic calculations, it also counts with an Adreno 200 graphics processing unit speeding at 128 megahertz. This phone has a mediocre 153,6 MB internal storage, which might be adequate for basic users considering that it also has an external memory slot to store songs, photographs and videos and even some games and apps that allow being installed in the external memory.
ZTE forgot about weight optimization in this 4.59 oz phone, far heavier than other similar cellphones. This cellphone's thickness , 0.46", is quite far from today's standards, but it still feels quite right in the hand.
The ZTE Blade has a good looking 800 x 480 3.5" display, which makes everything look very good.
The ZTE Blade has only a 3 megapixels back side camera. Additionally, this cellphone's camera also includes auto-focus and geo tagging.
This phone has wi-fi capability (but it can't provide it to other devices acting as a hotspot) and fast 3G internet connection, supported by HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This cellphone uses a SIM card for GSM connection.
This phone also comes with some cool characteristics as Bluetooth (allows communication with other devices, computers and accessories) and GPS Navigation, and some sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This phone is priced around $ 168, which is a high price for a device this level.
ZTE Blade A3 2020 (32GB) 5.45†HD+ Display, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Straight Talk, Cricket) International Model (Red, W/ 64GB SD Bundle)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Gray)
Shop now
ZTE Z3153V Blade Vantage 2 5.4" Smartphone, 16 GB Storage, 2 GB RAM, 2 MP Front 5 MP Rear, Android 9 Pie, Verizon, Black
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, All Day Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade A3 2020 5.45", 32 GB Quad-Core Android 9.0 Go 4G LTE GSM USA Latin Caribbean Unlocked Smartphone (GSM Version, Not CDMA) International Version (Grey)
Shop now
ZTE VZW-Z839PP Blade Vantage 5 16GB 1.1GHz 2GB Prepaid LTE Verizon Smartphone, Black, Carrier Locked to Verizon Prepaid
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Operating System (OS): | Android 2.1 |
| Dimensions: | 4.57 x 2.22 x 0.46 inchesMetric11.61 x 5.64 x 1.17 cmImperial |
| Weight: | 4.59 ouncesMetric130.12 gImperial |
| Price: | $ 168.00 |
Display | |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 267 pixels per inchMetric105.12 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S1 MSM7227 |
| Processor: | ARM11 (Single-Core 600 MHz) |
| Graphics Processor: | Adreno 200 (128 MHz) |
| Internal Memory: | 153,6 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Stand-by Time: | 216 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.