ZTE Cymbal LTE is a mid-end phone, packing a 2 MP back side camera, a 2.8 inches screen and a 1.1 GHz Quad-Core processor.
ZTE is offering this device in color 262 144. This phone is 4.25" long, but it is only able to pack a much smaller 2.8" screen. This cellphone is a little thick compared to current cellphones, with its 0.72" thickness. Apparently ZTE forgot about optimizing the weight, leaving it live with a weight of 4.58 oz.
This phone is equipped with a good level 240 x 320 (QVGA) 2.8-inches display, making everything look quite nice.
ZTE sells this cellphone with a Qualcomm Snapdragon 210 8909 system chip, including a powerful Quad-Core CPU speeding at 1.1 gigahertz and 512 MB RAM. This cellphone comes with a medium 4 GB internal memory, which is adequate for the average user considering that it also has an SD extension slot .
The ZTE Cymbal LTE only features a 2 MP back facing camera. It also captures videos in 1280x720 (HD).
This phone packs a 1500 mAh medium capacity replaceable battery that provides this phone a quite short battery life.
This phone has WiFi connectivity (but it can't provide it to other devices acting as a mobile hotspot) and 4G (LTE) high performance data connection. This cellphone works with a Nano SIM card to connect to GSM networks.
ZTE is offering this phone for $ 60, which is a high price for this kind of phone.
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Gray)
Shop now
ZTE VZW-Z839PP Blade Vantage 5 16GB 1.1GHz 2GB Prepaid LTE Verizon Smartphone, Black, Carrier Locked to Verizon Prepaid
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
ZTE Blade A3 2020 5.45", 32 GB Quad-Core Android 9.0 Go 4G LTE GSM USA Latin Caribbean Unlocked Smartphone (GSM Version, Not CDMA) International Version (Grey)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Also Known As: | ZTE Z233V |
| Dimensions: | 4.25 x 2.18 x 0.72 inchesMetric10.8 x 5.54 x 1.83 cmImperial |
| Weight: | 4.58 ouncesMetric129.84 gImperial |
| Colors: | 262 144 |
| Price: | $ 60.00 |
Display | |
| Screen Type: | LCD |
| Size: | 2.8 inchesMetric7.1 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 240 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 143 pixels per inchMetric56.3 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 210 8909 |
| Processor: | ARM Cortex-A7, 32-bit, 28 nm (Quad-Core 1100 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Adreno 304 |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| LTE (4G) Bands: | 2(1900), 4(AWS-1), 13(700 c) |
| Technologies: | LTE (4G) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.1 |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.