ZTE Director is a modest Android phone, having a 3.5" multi-touch capacitive screen, a fast processing unit speeding at 1000 megahertz and a 3 megapixels back facing camera. We will get a better idea about this phone's specs when we get into specific details.
This phone comes with a fast 1000 MHz CPU, bundled in the Qualcomm Snapdragon MSM7626A chip and 512 MB of RAM.
This cellphone is just available in black color. The ZTE Director is 4.65" long and 2.46 inches wide, it just holds a way smaller 3.5 inches display. It appears that ZTE didn't care much about the weight in this 4.94 ounces cellphone.
ZTE designed this phone with a nice 3.5" screen, and a 480 x 320 resolution, making everything look good.
This phone provides WiFi connectivity (which it can share with other devices around, acting as a wireless router) and 3G connectivity, over EV-DO A technologies. This cellphone doesn't have a sim card, because it isn't a GSM phone and it works in CDMA carriers.
The ZTE Director only features a 3 mega-pixels back facing camera. This device also includes flash.
This cellphone also includes a few interesting characteristics such as Bluetooth (3.0) and GPS, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone has a mid capacity 1500 mAh battery that provides this device a not very long battery lifecompared to other phones. ZTE afirms this device has a talk time of 6 hours and a stand by time of 350 hs.
This cellphone is priced $ 155, very expensive for this type of cellphone.
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Gray)
Shop now
ZTE Blade L130 2019 Android 9.0 Go Edition 8 GB Factory Unlocked (Blue)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, All Day Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade Max 2S Factory Unlocked Phone - 6Inch Screen - 32GB - Grey (U.S. Warranty)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
ZTE Blade A7s 2020 (64GB, 2GB) 6.5", 16MP Triple Camera, 4000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Blue)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Operating System (OS): | Android 4.0 |
| Dimensions: | 4.65 x 2.46 x 0.48 inchesMetric11.81 x 6.25 x 1.22 cmImperial |
| Weight: | 4.94 ouncesMetric140.05 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 155.00 |
Display | |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon MSM7626A |
| Processor: | Single-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Stand-by Time: | 350 hours |
| Talk Time: | 6 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3 megapixels |
| Flash: | Yes |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| CDMA Bands: | 800, 1700/2100, 1900 |
| Technologies: | EV-DO A and CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.