ZTE Imperial II is a decently made Android device, including an exceptional Quad-Core processor running at 1.2 GHz, a big 5-inches capacitive touch-screen, and 2 cameras, a 5 megapixels back-facing camera and a 1 megapixels front side camera.
The ZTE Imperial II is powered by a high performance 1.2 GHz Quad-Core CPU, packed into the Qualcomm Snapdragon 400 8926 system chip and only 1 GB RAM which is a little poor for such a powerful cellphone. To collaborate with graphic calculations, it also counts with a 450 megahertz Adreno 305 GPU. A good aspect of the ZTE Imperial II is its 8 GB quite large internal storage and a slot for an external memory card, which allows the user to store hundreds of apps and games without running out of space.
This cellphone's thickness (0.4") is a little bit far from today's standards, but it still feels quite right in the hand. This phone is a very compact phone, considering it features a 5" screen and it is just 5.6" long and 2.8" wide. The ZTE Imperial II is only available in color white. ZTE made a great job making this cellphone weight only 5.07 oz.
This device is equipped with a nice 5-inches display with a 960 x 540 resolution, which makes everything look very good.
This phone features two cameras, a 5 megapixels back side camera and a 1 mega-pixels front camera. It also shoots HD 1280x720 videos. This device also counts with some interesting characteristics: flash, auto-focus, face detection shooting and geo tagging.
This cellphone has Wi-Fi connection (and it can share it with other devices acting as a router) and LTE (4G) fast internet connection. This phone doesn't use a SIM card, because it is not a GSM phone.
This cellphone also comes with a couple cool characteristics as Bluetooth (enables communication with other bluetooth cellphones, computers and accessories) and GPS Localization, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone comes with amassive 2300 mAh battery providing this phone an average battery life. ZTE claims this cellphone has a stand by time of 296 hours and a talk time of 15 hours.
This phone is not cheap at all considering it costs $ 129, and other similar devices are being sold for much less than that.
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Gray)
Shop now
ZTE Blade Max 2S Factory Unlocked Phone - 6Inch Screen - 32GB - Grey (U.S. Warranty)
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
ZTE Blade L8 5" 16GB Android 9.0 Pie Go Edition Factory Unlocked (Black)
Shop now
ZTE Blade Spark Z971 (16GB, 2GB RAM) 5.5" Full HD Display | Dual Camera | 3140 mAh Battery | Android 7.1 Nougat | Fingerprint Security | 4G LTE | GSM Unlocked Smartphone
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Dimensions: | 5.60 x 2.80 x 0.40 inchesMetric14.22 x 7.11 x 1.02 cmImperial |
| Weight: | 5.07 ouncesMetric143.73 gImperial |
| Colors: | White |
| Price: | $ 129.00 |
Display | |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 540 x 960 pixels |
| Pixel density: | 220 pixels per inchMetric86.61 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 400 8926 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 305 (450 MHz) |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2300 mAh |
| Stand-by Time: | 296 hours |
| Talk Time: | 15 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 1 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 700 (band 12), 700 (band 17), 850 (band 5), 1700/2100 (band 4), 1900 (band 2) |
| Technologies: | LTE (4G) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.