ZTE Nubia Z5S is a high-end phone, counting with an extremely powerful 2300 MHz Quad-Core processor, a 5-inches multi-touch screen, and 2 cameras, a 13 megapixels back-facing camera and a 5 megapixels front facing camera.
ZTE did a very good design job making the ZTE Nubia Z5S weight only 4.44 ounces. The ZTE Nubia Z5S is sold in 2 colors, black and white. While this device is just 5.42" long and 2.71" wide, it's able to fit a a 5 inches screen. This cellphone is extremely thin and comfortable, with a thickness of just 0.3".
This device is powered by an extremely powerful Quad-Core CPU speeding at 2.3 GHz, packed into a Qualcomm Snapdragon 800 chip and a huge 2 GB RAM. To collaborate with graphic intensive tasks, it also has an Adreno 330 graphics processing unit clocking at 450 MHz. A good advantage of this cellphone is its quite large 16 GB internal storage memory and though it doesn't include an external memory slot, it is enough to install a couple hundred games and apps, but it might not be enough if you are fan of the largest games currently available.
This phone features two cameras, a 13 MP back-facing camera and a 5 mega-pixels front-facing camera. This cellphone can also shoot videos in 4K 3840x2160 at 120 frames per second. To complete the camera, it also counts with lots of cool features like flash, optical image stabilization, auto-focus, face detection shooting, HDR mode and geo tagging.
This device has a great 5" display with a 1920 x 1080 (Full HD) resolution, making everything look perfect. Its display uses IPS LCD capacitive technology, and allows multi-touch gestures.
The ZTE Nubia Z5S packs a 2300 mAh amazing Li-Ion replaceable battery that can keep this cellphone running for several hours, but you may need to charge it if you use it heavily.
This phone includes WiFi connectivity (which it can share with other devices around, as a mobile hotspot), 4G (LTE) high speed connection type and 3G fast connectivity, supported by HSPA and HSUPA technologies. This phone works with a SIM card to connect to GSM networks.
This cellphone also includes lots of great characteristics such as Infrared Blaster, Bluetooth (provides communication with other phones, computers and accessories), GPS and Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
This cellphone is a little bit overpriced considering it is sold for $ 155, and some similar cellphones are being sold for less than that. No matter if you want it mostly for internet broswing and social networks, will use it as a work phone, are an amateur photographer or will use it as a gamer phone, this cellphone is probably a great option for you.
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Operating System (OS): | Android 4.2.2 |
| Dimensions: | 5.42 x 2.71 x 0.30 inchesMetric13.77 x 6.88 x 0.76 cmImperial |
| Weight: | 4.44 ouncesMetric125.87 gImperial |
| Colors: | Black and White |
| Price: | $ 155.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 441 pixels per inchMetric173.62 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 800 |
| Processor: | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 330 (450 MHz) |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2300 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 3840 x 2160 (120 fps) (4K) |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting, Geo Tagging, HDR Mode and Optical Image Stabilization |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA, HSUPA and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Infra-red: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.