ZTE Open is a modest Firefox cellphone, having a fast 1000 megahertz processor, a 3.2 megapixels back side camera and a medium 3.5-inches multi touch display. But it's time to get into a bit more detail.
The ZTE Open is a bit heavy for a cellphone of this size, weighting 4.23 oz.
ZTE decided to design the ZTE Open using a Qualcomm Snapdragon S1 MSM7225A chip, including a powerful CPU speeding at 1000 megahertz and only 256 MB of RAM memory. Graphic calculations generally eats a lot of CPU cycles, so this device also counts with an Adreno 200 (enhanced) graphic processing unit running at 200 MHz to take some work out of the processor. This phone counts with a 524,29 MB internal memory, a poor amount that may be adequate for basic users considering this phone also has a slot for SD memory cards to store songs, photographs and videos.
This phone is equipped with only a 3.2 mega-pixels back side camera. It is also able to film 320x240 QVGA videos at 15 fps.
ZTE equipped this cellphone with a good 3.5 inches display, and a 480 x 320 resolution, providing this phone with an average graphical experience. This display uses TFT capacitive technology, and allows multi-touch gestures.
This cellphone counts with a small sized 1200 mAh replaceable battery providing this phone with a not very long battery duration. This device has an aproximate 4 hours talk time and a 240 hours stand by time.
The ZTE Open includes wi-fi capability (although it can't be provided to other devices acting as a mobile hotspot). The ZTE Open works with a SIM card for GSM carriers.
This cellphone also features a few cool characteristics such as Bluetooth (2.1, EDR), GPS Navigation and FM Radio, and some sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
The ZTE Open is priced $ 155, which is a very high price for this kind of cellphone.
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Gray)
Shop now
ZTE Blade L130 2019 Android 9.0 Go Edition 8 GB Factory Unlocked (Blue)
Shop now
ZTE Blade A3 Lite (16GB) 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera, Quad-Core, Android 9.0 Go, US + Latin 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, All Day Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade Max 2S Factory Unlocked Phone - 6Inch Screen - 32GB - Grey (U.S. Warranty)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Operating System (OS): | Firefox |
| Dimensions: | 4.49 x 2.44 x 0.49 inchesMetric11.4 x 6.2 x 1.24 cmImperial |
| Weight: | 4.23 ouncesMetric119.92 gImperial |
| Price: | $ 155.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S1 MSM7225A |
| Processor: | ARM Cortex-A5 (Single-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 256 MB |
| Graphics Processor: | Adreno 200 (enhanced) (200 MHz) |
| Internal Memory: | 524,29 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1200 mAh |
| Stand-by Time: | 240 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Max video resolution: | 320 x 240 (15 fps) (QVGA) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.