ZTE Savvy is a mid level Android phone, counting with a fast Dual-Core processor ticking at 1 gigahertz, a 4 inches touch-screen and a 5 mega-pixels back facing camera. But let's get into some more detail.
The ZTE Savvy ships with a Qualcomm Snapdragon S4 MSM8625 chip, holding a powerful 1 GHz Dual-Core processor and 768 MB of RAM memory. Graphic rendering usually uses a lot of processor cycles, so this phone also has an Adreno 203 GPU working at 245 MHz to help handle those graphic tasks. This phone comes with a decent 4 GB internal storage, which is adequate for the average user knowing that this cellphone also has an external memory slot .
The ZTE Savvy is slim and practical, but it's not close to being one of the thinnest cellphones nowadays, with a thickness of 0.42". ZTE appears to have forgotten about weight optimization in this 4.43 ounces phone.
The ZTE Savvy includes a interesting 4" display with a 800 x 480 resolution, which makes it hard to see the pixels composing the display.
This phone offers wi-fi capability (but it can't provide it to other devices acting as a router). This cellphone doesn't use a SIM card, because it doesn't work with GSM networks and it works with CDMA networks.
The ZTE Savvy has only a 5 mega-pixels back-facing camera. This cellphone also has auto-focus and flash.
This cellphone uses a mid sized 1600 mAh Li-Ion removable battery, which is quite poor for a consuming cellphone like this. ZTE says this device has a stand by time of 288 hours and a talk time of 7 hs.
The ZTE Savvy also includes a couple of cool characteristics such as Bluetooth (provides communication with other bluetooth devices, computers, and accessories) and GPS Geolocation, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The ZTE Savvy is very overpriced considering it is offerred for 100 dollars, and many similar devices are a lot cheaper than that.
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Gray)
Shop now
ZTE Blade Max 2S Factory Unlocked Phone - 6Inch Screen - 32GB - Grey (U.S. Warranty)
Shop now
TracFone Carrier-Locked ZTE Blade T2 Lite 4G LTE Prepaid Smartphone - Black - 16GB - Sim Card Included - CDMA
Shop now
ZTE Blade A3 2020 (32GB) 5.45†HD+ Display, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Straight Talk, Cricket) International Model (Grey, W/ 64GB SD Bundle)
Shop now
ZTE VZW-Z839PP Blade Vantage 5 16GB 1.1GHz 2GB Prepaid LTE Verizon Smartphone, Black, Carrier Locked to Verizon Prepaid
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, All Day Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Operating System (OS): | Android 4.1 |
| Product code: | Z750C |
| Dimensions: | 4.96 x 2.55 x 0.42 inchesMetric12.6 x 6.48 x 1.07 cmImperial |
| Weight: | 4.43 ouncesMetric125.59 gImperial |
| Price: | $ 100.00 |
Display | |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S4 MSM8625 |
| Processor: | Dual-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 768 MB |
| Graphics Processor: | Adreno 203 (245 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1600 mAh |
| Stand-by Time: | 288 hours |
| Talk Time: | 7 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.