ZTE Valet is a mid level phone, provisioned with a great performance CPU running at 1 gigahertz, a medium sized 3.5" multi touch screen and a 3 MP back camera.
ZTE sells the ZTE Valet with a Qualcomm Snapdragon S1 MSM7625A chip, holding a fast 1 GHz processor and 512 MB RAM. To help with graphic calculations, this cellphone also has a 245 MHz Adreno 205 graphics processing unit. This phone has a fair 4 GB internal storage, which is enough for most users considering it also has an SD memory slot to store photographs and videos.
It appears that ZTE didn't care about the weight in this 4.57 oz device. The ZTE Valet is 4.65 inches long and 2.46" wide, but it is only able to pack a much smaller 3.5 inches display.
ZTE packed this device with an average 3.5" screen, and a resolution of 480 x 320 , which makes all photos and movies look nice. Its screen uses TFT capacitive technology, and is multi-touch enabled.
This cellphone includes WiFi connection (although it can't be provided to other devices acting as a hotspot). This device doesn't have a SIM card, because it isn't a GSM device and it works with CDMA networks.
This phone only has a 3 MP back facing camera. This cellphone also shoots videos up to 2048x1536 . This cellphone also has flash.
This phone packs a mid capacity 1500 mAh battery that provides this device a below average battery duration. ZTE says this cellphone has a talk time of 6 hs and a stand by time of 360 hours.
This device also includes a couple of nice characteristics as Bluetooth (3.0) and GPS (Global Positioning System), and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The ZTE Valet is being sold for around $ 125, a very high price for a cellphone this level.
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Gray)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, All Day Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade A3 Lite (16GB) 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera, Quad-Core, Android 9.0 Go, US + Latin 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black)
Shop now
ZTE Blade Max 2S Factory Unlocked Phone - 6Inch Screen - 32GB - Grey (U.S. Warranty)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade A3 2020 (32GB) 5.45†HD+ Display, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Straight Talk, Cricket) International Model (Grey, W/ 64GB SD Bundle)
Shop now
ZTE Blade L8 5" 16GB Android 9.0 Pie Go Edition Factory Unlocked (Black)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Operating System (OS): | Android 4.1 |
| Product code: | Z665C |
| Dimensions: | 4.65 x 2.46 x 0.48 inchesMetric11.81 x 6.25 x 1.22 cmImperial |
| Weight: | 4.57 ouncesMetric129.56 gImperial |
| Price: | $ 125.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S1 MSM7625A |
| Processor: | Single-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Adreno 205 (245 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Stand-by Time: | 360 hours |
| Talk Time: | 6 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Max video resolution: | 2048 x 1536 |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.