HP SlateBook x2 is a low end Android tablet, packing a big size 10.1 inches capacitive display and a high speed Quad-Core processor speeding at 1800 MHz.
This device is a little thick compared to nowadays tablets, with its 0.8" thickness. The HP SlateBook x2 is offerred in 2 different color options, white and gray. HP didn't put much effort to reduce weight in this 49.38 ounces tablet, way heavier than other similar tablets.
HP decided to design this device using a very fast 1.8 gigahertz Quad-Core processing unit, packed into the Nvidia Tegra 4 system chip with a large 2 GB RAM memory. A nice point of this device is its quite large 16 GB internal memory and an external memory card slot, allowing you to install hundreds of applications and games without worrying about space.
HP packed the HP SlateBook x2 with a good looking 10.1-inches display, and a resolution of 1200 x 1920 , making everything look very nice. Its display uses IPS LCD capacitive technology, and allows multi-touch gestures.
The HP SlateBook x2 counts with wifi capability (although it can't be shared with other devices around, acting as a modem). This tablet doesn't use a SIM card, because it is not a GSM enabled tablet.
The HP SlateBook x2 has no cameras at all.
This tablet also comes with some cool features such as Bluetooth and GPS, and a couple sensors likeAccelerometer and Compass.
This tablet is very overvalued considering it is offerred for $ 249, while other similar portable tablets are sold for much less than that.
HP Chromebook 14-inch HD Laptop, Intel Celeron N4000, 4 GB RAM, 32 GB eMMC, Chrome (14a-na0010nr, Mineral Silver)
Shop now
HP 14-inch Chromebook HD Touchscreen Laptop PC (Intel Celeron N3350 up to 2.4GHz, 4GB RAM, 32GB Flash Memory, WiFi, HD Camera, Bluetooth, Up to 10 hrs Battery Life, Chrome OS , Black)
Shop now
HP Chromebook 14-inch HD Laptop, Intel Celeron N4000, 4 GB RAM, 32 GB eMMC, Chrome (14a-na0020nr, Ceramic White)
Shop now
Laptop HP X360 14a Chromebook 14" HD Touchscreen, Entertaining from Any Angle Intel Celeron, 4GB DDR4 64GB eMMC WiFi Webcam Stereo Speakers Bluetooth 4.2 Chrome Blue Metallic Color
Shop now
HP 15 Laptop, 11th Gen Intel Core i5-1135G7 Processor, 8 GB RAM, 256 GB SSD Storage, 15.6†Full HD IPS Display, Windows 10 Home, HP Fast Charge, Lightweight Design (15-dy2021nr, 2020)
Shop now
HP Chromebook x360 14-inch HD Touchscreen Laptop, Intel Celeron N4000, 4 GB RAM, 32 GB eMMC, Chrome (14b-ca0010nr, Ceramic White/Mineral Silver)
Shop now
HP Chromebook 11-inch Laptop - Up to 15 Hour Battery Life - MediaTek - MT8183 - 4 GB RAM - 32 GB eMMC Storage - 11.6-inch HD Display - with Chrome OS - (11a-na0021nr, 2020 Model, Snow White)
Shop now
2020 HP 15 15.6" HD Touchscreen Premium Laptop - 10th Gen Intel Core i5-1035G1, 16GB DDR4, 512GB SSD, USB Type-C, HDMI, Windows 10 - Silver W
Shop now
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | HP |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 11.22 x 8.35 x 0.80 inchesMetric28.5 x 21.21 x 2.03 cmImperial |
| Weight: | 49.38 ouncesMetric1399.9 gImperial |
| Colors: | Gray and White |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 10.1 inchesMetric25.7 cmImperial |
| Resolution: | 1920 x 1200 pixels |
| Pixel density: | 224 pixels per inchMetric88.19 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Nvidia Tegra 4 |
| Processor: | ARM Cortex-A15 (Quad-Core 1800 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB (533 MHz) |
| Graphics Processor: | GeForce |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC |
Battery | |
| Removable: | Yes |
Camera | |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer and Compass |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.