Maxwest TAB 7160DC is a low end portable tablet, including a Dual-Core processing unit speeding at 1.2 GHz and a pretty large 7" display. We will get a better idea about this tablet's features when we get into more details.
Maxwest decided to design this device using a great performance 1200 MHz Dual-Core processor and 1 GB RAM memory. A nice advantage of the Maxwest TAB 7160DC is the 8 GB quite large internal memory and even though it doesn't include an SD memory card expansion slot, it is enough to install a couple hundred games and apps, but it might not be suitable if you are fan of the heaviest games currently available.
Maxwest sells the Maxwest TAB 7160DC in a variety of color options, black, pink, blue, red, white and gray. The Maxwest TAB 7160DC is a little thick compared to current tablets, being as thick as 0.56 inches. The Maxwest TAB 7160DC is a very compact tablet, taking into consideration it packs a 7" display and it is only 6.3 inches long.
The Maxwest TAB 7160DC is equipped with a good 600 x 1024 7-inches display, providing this portable tablet with a mid level graphic quality. This display uses TFT capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
This tablet counts with WiFi connectivity (but it can't provide it to other devices as a mobile mobile hotspot). This tablet doesn't have a SIM card, because it doesn't support GSM networks.
This tablet has no cameras at all.
The Maxwest TAB 7160DC also comes with a couple of interesting features as Bluetooth and GPS, and a couple sensors likeLight Sensor, Accelerometer and Compass.
This device is really expensive considering it is priced $ 79, while many similar tablets are being sold for much less than that.
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Maxwest |
| Operating System (OS): | Android 4.1 |
| Dimensions: | 6.30 x 4.53 x 0.56 inchesMetric16 x 11.51 x 1.42 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black, Blue, Gray, Pink, Red and White |
| Price: | $ 79.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 7 inchesMetric17.8 cmImperial |
| Resolution: | 1024 x 600 pixels |
| Pixel density: | 170 pixels per inchMetric66.93 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Dual-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | Yes |
Camera | |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.