Maxwest TAB 7360 is a quite basic tablet, equipped with a fast processor clocking at 1.2 GHz and a good size 7" multi-touch capacitive screen. Let's take a deeper view of what this tablet can do.
Maxwest offers this tablet in a lot of color variations: black, pink, blue, red and white. Though the Maxwest TAB 7360 is only 8.11 inches long, it is able to fit a a 7" display.
Maxwest decided to power this tablet with a fast 1200 MHz processing unit with 1 GB RAM memory. The Maxwest TAB 7360 counts with aquite big 8 GB internal memory and even though it doesn't count with an external SD slot, it is enough to store hundreds of applications, but it might not be suitable if you are fan of the heaviest games available nowadays.
The Maxwest TAB 7360 doesn't have any cameras. This tablet device also includes flash.
This tablet counts with wifi capability (but it can't be shared with other devices acting as a router). The Maxwest TAB 7360 doesn't use a SIM card, because it isn't a GSM device.
The Maxwest TAB 7360 also comes with a few interesting characteristics as Bluetooth and GPS Geolocation, and a couple sensors likeAccelerometer and Compass.
Maxwest is offering the Maxwest TAB 7360 for $ 79, which is not a good offer for a tablet this level.
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Maxwest |
| Operating System (OS): | Android 4.1 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black, Blue, Pink, Red and White |
| Price: | $ 79.00 |
Display | |
| Size: | 7 inchesMetric17.8 cmImperial |
| Resolution: | 800 x 480 pixels |
| Pixel density: | 133 pixels per inchMetric52.36 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | Yes |
Camera | |
| Flash: | Yes |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer and Compass |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.