Samsung Galaxy Player 3.6 is a mid-end tablet, which counts with a 3.6 inches multi touch screen, a quite powerful CPU running at 1000 MHz, a 2 megapixels back camera and a 0.3 MP front camera. That's all? No, it's just the tip of the iceberg.
Samsung decided to power this tablet with a fast processing unit speeding at 1 gigahertz. A good advantage of this device is the 8 GB quite big internal storage memory and a slot for an SD memory card, which allows you to store hundreds of applications without worrying about space.
It seems like Samsung decided not to care so much about the weight in this 3.74 oz tablet. This tablet has a wonderful design, with a thickness of just 0.38 inches.
The Samsung Galaxy Player 3.6 has a interesting 480 x 320 3.6 inches display, which makes everything look quite colorful and brightful. This display uses TFT capacitive technology, and is multi-touch enabled.
This device has two cameras, a 2 megapixels back facing camera and a 0.3 megapixels front side camera.
This tablet features wi-fi connectivity (although it can't share it with other devices around, acting as a wireless router). This device doesn't use a sim card, because it's not a GSM enabled tablet.
The Samsung Galaxy Player 3.6 also features a couple useful characteristics like Bluetooth (3.0), GPS (Global Positioning System) and Radio, and some sensors likeLight Sensor and Accelerometer.
This tablet uses a 1200 mAh small sized Li-Ion non-replaceable battery, which is not really enough for a device like this. A possible problem to evaluate is that the Player 3.6's battery isn't removable so you can't change it when it begins to live shorter, having to change the whole tablet or maybe take it to an expert who can open the tablet device and switch its battery.
The Samsung Galaxy Player 3.6 is priced about $ 259, not cheap for a tablet device this level.
SAMSUNG Galaxy Tab S7 11-inch Android Tablet 128GB Wi-Fi Bluetooth S Pen Fast Charging USB-C Port, Mystic Black
Shop now
SAMSUNG Galaxy Tab A 8.0-inch Android Tablet 64GB Wi-Fi Lightweight Large Screen Feel Camera Long-Lasting Battery, Black
Shop now
Samsung Galaxy Tab A 8.0" (2019, WiFi Only) 32GB, 5100mAh Battery, Dual Speaker, SM-T290, International Model (Black)
Shop now
Samsung Galaxy Tab A 8.0" (2019, WiFi + Cellular) 32GB, 5100mAh Battery, 4G LTE Tablet & Phone (Makes Calls) GSM Unlocked SM-T295, International Model (32 GB, Black)
Shop now
SAMSUNG Galaxy Chromebook 4 11.6-inch 64GB eMMC, 4GB RAM, Gigabit Wi-Fi, Chrome OS, HD Intel Celeron Processor N4000
Shop now
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Samsung |
| Operating System (OS): | Android 2.3 |
| Dimensions: | 4.52 x 2.45 x 0.38 inchesMetric11.48 x 6.22 x 0.97 cmImperial |
| Weight: | 3.74 ouncesMetric106.03 gImperial |
| Price: | $ 259.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 3.6 inchesMetric9.1 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 160 pixels per inchMetric62.99 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 1000 MHz |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 1200 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer and Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.