Alcatel OT-565 is a low level phone, with a 1.8 inches display and a 0.3 mega-pixels back side camera.
Although the Alcatel OT-565 is as big as 3.78" long, it only holds a way smaller 1.8" display. This phone is a bit thick for current standards, with its 0.66" thickness. This device is sold in three different colors, black, red and gray. The Alcatel OT-565 doesn't feel very lightweight for a phone this size, with a weight of 2.46 oz.
This phone is equipped with a mediocre 1.8" display with a 160 x 128 resolution, which makes display pixels too big and noticeable.
The Alcatel OT-565 counts with a 2,05 MB internal storage memory, a little quantity that could be enough for basic users knowing that this cellphone also has an SD extension slot to store photos and videos and even some apps and games that can be installed in the external memory.
The Alcatel OT-565 uses a SIM card for GSM services.
This cellphone has only a 0.3 megapixels back-facing camera.
This phone has a poor capacity 650 mAh Li-Ion removable battery that can keep this cellphone running for some hours, although you will probably find yourself looking for a place to charge it after some moderate use. This cellphone has an aproximate 500 hs stand by time and a 7 hours talk time.
This phone is really overpriced considering it is priced 40 dollars, while other similar cellphones are a lot cheaper than that.
Alcatel 1 5033J Unlocked Smartphone Dual Sim 5" 18:9 Display, Android Oreo (Go Edition), 8MP Rear Camera, 4G LTE - Works Worldwide (NOT Verizon - Boost - Metro)
Shop now
Alcatel 1 (16GB) 5.0" Full View Display, Removable Battery, FM Radio, Dual SIM GSM Unlocked US & Global 4G LTE International Version 5033E (Bluish Black)
Shop now
Alcatel 4G LTE Tablet Unlocked GSM 3T10 8088x 10 inch 16GB 2Gb Ram (LTE Asia Africa Europe Digitel Cuba) + Keyboard/Case
Shop now
Alcatel 1V 2020 (32GB, 2GB) 6.22" HD+ Display, 4000mAh Battery, Fingerprint Sensor, GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model 5007A (Metallic Black)
Shop now
Alcatel Tetra 4G LTE Unlocked 5041C 5 inch 16GB Usa Latin & Caribbean Bands Android Oreo 8.1
Shop now
Alcatel Verso 5044C | (16GB, 2GB RAM) | 5.0" Full HD Display | 5MP Camera | 2050 mAh Battery | Android 7.0 Nougat | 4G LTE Smartphone | (GSM Unlocked)
Shop now
Alcatel OneTouch Ideal 4G LTE AT&T GSM Unlocked 4060A Android 5MP 8GB Smartphone - Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Alcatel |
| Dimensions: | 3.78 x 1.84 x 0.66 inchesMetric9.6 x 4.67 x 1.68 cmImperial |
| Weight: | 2.46 ouncesMetric69.74 gImperial |
| Colors: | Black, Gray and Red |
| Price: | $ 40.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 1.8 inchesMetric4.6 cmImperial |
| Resolution: | 128 x 160 pixels |
| Pixel density: | 114 pixels per inchMetric44.88 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 2,05 MB |
| SD Card Slot: | microSD (up to 2 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 650 mAh |
| Stand-by Time: | 500 hours |
| Talk Time: | 7 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.