Amoi A920W is a mid-level Android phone, packed with a Quad-Core processing unit ticking at 1500 MHz, a comfortable 5-inches display, and 2 cameras, a 13 mega-pixels back camera and a 5 MP front facing camera.
Amoi decided to design this phone using a MediaTek MT6589T chip, including a very fast Quad-Core processing unit clocking at 1.5 GHz and a large 2 GB of RAM memory. This phone has a 32 GB amazing internal storage and a slot for SD memory cards, which allows the user to install hundreds of applications without even thinking about running out of space at all.
Amoi only offers this cellphone in blue color. The Amoi A920W doesn't feel very lightweight comparing to other phones , with a weight of 5.64 oz. This cellphone is just 5.51 inches long and 2.78" wide, but it manages to hold a 5" screen. This phone is thin and stilized, being just 0.33 inches thick.
This phone is equipped with a interesting 5" display with a 1280 x 720 (HD) resolution, which makes everything look vivid. This display uses IPS LCD capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
This phone has two cameras, a 13 mega-pixels back-facing camera and a 5 megapixels front facing camera. This camera also includes auto-focus and flash.
This phone features wi-fi connectivity (although it can't be shared with other devices around, acting as a mobile hotspot), HSPA+ (4G) internet connection, which is not as fast as LTE or LTE-A 4G networks and fast 3G connection type, over HSDPA, HSUPA and EDGE technologies. This cellphone uses two SIM cards so it can to work with two different phone numbers and even different carriers.
This cellphone also comes with a few useful features as Bluetooth (4.0) and GPS Geolocation, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone has a big 2200 mAh battery, which isn't very much for a phone like this.
This cellphone is very overpriced considering it is offerred for $ 249, while some similar cellphones can be found for much less money.
Work Speaker for Amoi A920W Fabric Design 3W Playtime 6H Indoor, Outdoor Travel (Blue)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Amoi |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 5.51 x 2.78 x 0.33 inchesMetric14 x 7.06 x 0.84 cmImperial |
| Weight: | 5.64 ouncesMetric159.89 gImperial |
| Colors: | Blue |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6589T |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1500 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | PowerVR SGX544MP |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2200 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.