Asus PadFone X mini is a mid level cellphone, provisioned with an extremely powerful 1.6 gigahertz Dual-Core processor, a 4.5-inches multi touch display, a 5 mega-pixels back facing camera and a 2 megapixels front-facing camera.
Asus decided to power this phone with a high-tech Dual-Core processing unit clocking at 1600 megahertz, packed into the Intel Atom system chip with only 1 GB of RAM memory which is a bit disappointing for such a powerful phone. This cellphone counts with an 8 GB interesting internal storage and an SD memory slot, allowing the user to install a couple hundred apps without running out of space.
Even though this phone is only 5.2" long and 2.61 inches wide, it manages to pack a 4.5" screen. Asus justmade the Asus PadFone X mini in black color. Asus didn't seem to put much effort to reduce weight in this 5.26 oz device.
This phone has two cameras, a 5 mega-pixels back-facing camera and a 2 megapixels front facing camera. This camera also features a large number of valuable characteristics: flash, fast burst mode, auto-focus, face detection shooting, digital image stabilization, geo tagging and smile detection shooting.
Asus equipped this cellphone with a good level 4.5" screen, and a 854 x 480 resolution, providing this phone with a detailed image quality.
This cellphone packs a 2060 mAh huge Li-Polymer replaceable battery that can keep it running for several hours, although you may need to charge it after some heavy use.
This device counts with wi-fi connection (but it can't share it with other devices around, as a mobile mobile hotspot), LTE (4G) high performance connection type and the fastest 3G internet connection, over HSPA, HSUPA and EDGE technologies. The Asus PadFone X mini uses a SIM card to use GSM services.
This cellphone also comes with a couple interesting features like Bluetooth and GPS, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This device is not a good choice considering it is priced $ 249, while many similar cellphones are being sold for much less than that. This cellphone is definitely a great option no matter if you want a social phone or are looking for a cellphone to play games. This phone is packed with Travel Charger Kit (10W), USB sync Cable, Main Battery and 3.5mm Wired Headset with Mic.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Asus |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Product code: | PF450CL |
| Dimensions: | 5.20 x 2.61 x 0.50 inchesMetric13.21 x 6.63 x 1.27 cmImperial |
| Weight: | 5.26 ouncesMetric149.12 gImperial |
| Colors: | Black |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Accessories: | 3.5mm Wired Headset with Mic, Main Battery, Travel Charger Kit (10W), USB sync Cable |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 854 pixels |
| Pixel density: | 218 pixels per inchMetric85.83 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Intel Atom |
| Processor: | Z2560 (Dual-Core 1600 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2060 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus, Digital Image Stabilization, Face Detection Shooting, Fast Burst Mode, Geo Tagging and Smile Detection Shooting |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| LTE (4G) Bands: | 1700/2100 (band 4) |
| UMTS Bands: | 850, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.