BlackBerry Curve 8330 is a modest device, packing a 2 MP back side camera. That's all? No, it's just the tip of the iceberg.
This phone doesn't feel very lightweight for a cellphone of this size, weighting 4 ounces. The BlackBerry Curve 8330 is a little bit thick for today's standards, with a thickness of 0.6 inches.
Blackberry designed the BlackBerry Curve 8330 with a nice screen, and a 240 x 320 (QVGA) resolution, providing this phone with a very good graphic quality.
The BlackBerry Curve 8330 doesn't use a SIM card, because it isn't a GSM cellphone and it works with CDMA carriers.
The BlackBerry Curve 8330 only features a 2 mega-pixels back facing camera. This camera also counts with flash.
This cellphone also comes with a couple interesting features as Bluetooth (2.0) and GPS, and Light Sensor.
The BlackBerry Curve 8330 has a low capacity 1150 mAh Li-Ion removable battery, which is quite low for a phone like this. According to Blackberry, this cellphone has a reported 4.3 hours talk time and a 264 hours stand by time.
Blackberry sells this phone for $ 180, which is very expensive for comparing with other similar phones.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Blackberry |
| Operating System (OS): | BlackBerry |
| Dimensions: | 4.20 x 2.40 x 0.60 inchesMetric10.67 x 6.1 x 1.52 cmImperial |
| Weight: | 4.00 ouncesMetric113.4 gImperial |
| Price: | $ 180.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Resolution: | 320 x 240 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 222 pixels per inchMetric87.4 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 312 MHz |
| RAM Memory: | 32 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1150 mAh |
| Stand-by Time: | 264 hours |
| Talk Time: | 4.3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Flash: | Yes |
Networks | |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.