BlackBerry Curve 8520 is a low level BlackBerry phone, provisioned with a 2 MP back camera, a 2.6 inches screen and a fast processor speeding at 512 MHz.
Blackberry appears to have forgotten about weight optimization in this 3.74 oz cellphone. This phone is a little bit thick for current standards, with its 0.55" thickness. This cellphone is 4.29" long and 2.36" wide, but it's only able to hold a way smaller 2.6 inches display.
This cellphone is equipped with a quite powerful 512 megahertz processor and only 128 MB of RAM memory.
The BlackBerry Curve 8520 only features a 2 mega-pixels back camera.
Blackberry packed the BlackBerry Curve 8520 with a interesting 2.6" display, and a 240 x 320 (QVGA) resolution, which makes all images and videos look quite vivid.
The BlackBerry Curve 8520 offers Wi-Fi connectivity (although it can't be shared with other devices acting as a router) and 3G data connection, supported by EDGE technologies. This phone works with a SIM card to connect to GSM networks.
This phone packs a 1150 mAh small sized Li-Ion removable battery that can keep it running for some hours, although you will probably find yourself looking for a place to charge it if you use it heavily. This phone has an estimated talk time of 4.5 hs and a stand by time of 408 hs according to Blackberry.
This device is very expensive considering it is priced 139 dollars, and many similar cellphones are being sold much cheaper than that.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Blackberry |
| Operating System (OS): | BlackBerry |
| Also Known As: | BlackBerry Gemini |
| Product code: | 8520 |
| Dimensions: | 4.29 x 2.36 x 0.55 inchesMetric10.9 x 5.99 x 1.4 cmImperial |
| Weight: | 3.74 ouncesMetric106.03 gImperial |
| Price: | $ 139.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2.6 inchesMetric6.6 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 240 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 154 pixels per inchMetric60.63 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 512 MHz |
| RAM Memory: | 128 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1150 mAh |
| Stand-by Time: | 408 hours |
| Talk Time: | 4.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.