BLU Advance 4.0 is a decent quality Android phone, coming with a 4-inches capacitive display, a Dual-Core processor running at 1300 megahertz, and 2 cameras, a 5 MP back camera and a 0.3 MP front-facing camera.
BLU decided to build this cellphone with a great Dual-Core processor running at 1.3 GHz with only 512 MB of RAM which is a bit disappointing for a cellphone this good. Collaborating with graphic calculations, this phone also counts with a Mali-400 graphics processing unit ticking at 500 megahertz. This phone counts with an average 4 GB internal storage, which is fine considering it also has an SD extension slot to store pictures and videos and even some apps that allow being installed in the external memory.
This cellphone feels much lighter than what one would expect from a device this size.
The BLU Advance 4.0 has a good looking 4-inches screen with a 800 x 480 resolution, making everything look very good. Its screen uses TFT capacitive technology, and allows multi-touch gestures.
This phone has two cameras, a 5 mega-pixels back side camera and a 0.3 mega-pixels front camera. It can also shoot videos in 1280x720 (HD) at 30 frames per second. The camera also includes flash.
This device includes HSPA+ 4G connectivity, which is not so fast as LTE networks and fast 3G connection type, over HSDPA, HSUPA and EDGE technologies. This cellphone doesn't use a SIM card, because it doesn't support GSM connections.
This device comes with a 1600 mAh mid capacity Li-Ion removable battery that can keep this phone running for many hours, although you will probably find yourself looking for a place to charge it after some moderate to heavy usage. BLU says this cellphone has a 340 hs stand by time and a 8 hs talk time.
This phone is priced around 105 dollars, which is not cheap for comparing with other similar cellphones. When you buy the BLU Advance 4.0 you also get Silicone case, charger, Headphones, screen protector, Battery and microUSB cable.
BLU Advance L5 | 2020 | Long Lasting Battery | Unlocked | 4.0†Display | 16GB | 5MP Camera | US Warranty | Black
Shop now
BLU VIVO XII | 2020 | All Day Battery | Unlocked | 6.3†HD+ Infinity Display | 128 GB | Triple 48MP Camera | US Version | US Warranty | Black
Shop now
BLU G9 PRO | 2020 | All Day Battery | Unlocked | 6.3†HD+ Infinity Display | 128 GB | Triple 48MP Camera | US Version | US Warranty | Nightfall
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | BLU |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 4.93 x 2.58 x 0.48 inchesMetric12.52 x 6.55 x 1.22 cmImperial |
| Weight: | 4.37 ouncesMetric123.89 gImperial |
| Accessories: | Battery, Headphones, Silicone case, charger, microUSB cable, screen protector |
| Price: | $ 105.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (16M colors) |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Dual-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Mali-400 (Dual-Core 500 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1600 mAh |
| Stand-by Time: | 340 hours |
| Talk Time: | 8 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (30 fps) (HD) |
Networks | |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE and GPRS |
Other Features | |
| Sensors: | Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.