BLU Dash C Music is a mid level Android device, provisioned with a 4 inches screen, a powerful Dual-Core processor running at 1000 megahertz, a 3.2 MP back side camera and a 0.3 MP front camera. Is that all? No, it's just the beginning.
This cellphone is much lighter than what one would think about a device like this. This phone is offerred in multiple colors, black, brown, pink, orange, blue, white and gold.
BLU decided to equip this phone using a fast Dual-Core processing unit clocking at 1 gigahertz and 512 MB RAM memory. To help with graphic rendering, this phone also uses a 500 MHz ARM Mali-400 GPU. The BLU Dash C Music counts with a 4 GB internal memory, a moderate amount that should be enough for most users having that it also has an external memory slot .
The BLU Dash C Music features two cameras, a 3.2 MP back-facing camera and a 0.3 MP front camera. It is also able to capture videos in HD 1280x720 at 30 fps. Additionally, the camera counts with geo tagging and flash.
This phone has a nice 4" screen with a 800 x 480 resolution, which makes it hard to distinguish the pixels taking part of the screen. Its screen uses TFT capacitive technology, and allows multi-touch gestures.
The BLU Dash C Music offers wifi connection (which can be provided to other devices around, acting as a mobile hotspot), HSPA+ 4G connection type, which is not as fast as LTE or LTE-A 4G networks and 3G fast data connection, supported by HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This device has dual sim so it's able to use 2 different phone numbers or carriers.
This device features a 1450 mAh medium Li-Ion replaceable battery that provides this device a quite short battery life comparing with other similar phones. This phone has a reported 18 hs talk time and a 700 hours stand by time according to BLU.
This device also features a couple interesting features as Bluetooth (allows communication with other cellphones, computers and accessories) and GPS Geolocation, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The BLU Dash C Music costs around $ 249, which is high for a phone this level.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | BLU |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Dimensions: | 4.92 x 2.51 x 0.49 inchesMetric12.5 x 6.38 x 1.24 cmImperial |
| Weight: | 4.27 ouncesMetric121.05 gImperial |
| Colors: | Black, Blue, Brown, Gold, Orange, Pink and White |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (16M colors) |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Dual-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 (500 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1450 mAh |
| Stand-by Time: | 700 hours |
| Talk Time: | 18 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (30 fps) (HD) |
| Camera features: | Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 850, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.