Celkon AR 50 is a mid-to-low level cellphone, equipped with a comfortable 5" display, a powerful 1.2 gigahertz Dual-Core processing unit and a 5 mega-pixels back camera.
Celkon made this deviceavailable just in color white. This cellphone is much lighter than what you expect from a phone of this size. This phone is just 5.68" long and 2.89" wide, but it still manages to hold a 5" display. Being just 0.39" thick,this phone is very slim and comfortable.
Celkon decided to build the Celkon AR 50 using a great performance 1.2 gigahertz Dual-Core processing unit with 512 MB of RAM. This device has a 4 GB internal storage, an average quantity that should be fine for the average user considering the Celkon AR 50 also has an SD memory card expansion slot .
This phone has only a 5 megapixels back side camera.
The Celkon AR 50 has a nice 960 x 540 5" display, which makes it hard to see the pixels that compose the display. This display uses TFT capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
The Celkon AR 50 features WiFi connectivity (which it can provide to other devices acting as a router) and 3G connectivity, using UMTS and EDGE technologies. This cellphone has dual sim so it is able to use 2 different phone lines or carriers in the same cellphone.
This phone has a medium 2000 mAh Li-Ion removable battery providing this cellphone with a quite short battery life.
This cellphone also comes with a couple cool features as Bluetooth (3.0) and FM Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
Celkon sells the Celkon AR 50 for $ 155, which is not a good offer for comparing with other similar devices.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Celkon |
| Operating System (OS): | Android 4.2.2 |
| Dimensions: | 5.68 x 2.89 x 0.39 inchesMetric14.43 x 7.34 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | 4.94 ouncesMetric140.05 gImperial |
| Colors: | White |
| Price: | $ 155.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 540 x 960 pixels |
| Pixel density: | 220 pixels per inchMetric86.61 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Dual-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.