Celkon Campus Nova A352E is an outdated Android device, packed with a medium 3.5 inches screen, a good performance processing unit ticking at 1000 megahertz and a 2 megapixels back facing camera. We will get a better understanding of this phone's advantages when we get into deeper details.
The Celkon Campus Nova A352E is equipped with a powerful 1 gigahertz CPU and just 256 MB RAM memory. The Celkon Campus Nova A352E has a 524,29 MB internal memory, a low quantity that might be enough for some basic users considering this phone also has a slot for external memory cards to store songs, photographs and videos and even some games and apps that allow external memory installation.
This cellphone is a very compact cellphone, taking into account that it features a 3.5" display and it has just 0 inches long. This device is available in two colors, black and white.
This cellphone is equipped with only a 2 mega-pixels back side camera.
Celkon designed this device with a interesting 3.5" display, and a resolution of 480 x 320 , which makes all photos and videos look quite vivid.
This device has a 1400 mAh medium Li-Ion removable battery that can keep it running for many hours, but you may need to charge it even after moderate usage.
This cellphone provides wi-fi connectivity (although it can't share it with other devices around, acting as a router) and 3G internet connection, using EDGE technologies. This device comes with two SIM cards so it's able to use two different phone numbers and even different carriers in the same phone.
The Celkon Campus Nova A352E also comes with a couple cool features as Bluetooth (4.0) and GPS Navigation, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The Celkon Campus Nova A352E is priced about $ 249, a really high price for a phone this level.
Work Speaker for Celkon Campus Nova A352E Fabric Design 3W Playtime 6H Indoor, Outdoor Travel (Blue)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Celkon |
| Operating System (OS): | Android 4.2.2 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black and White |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 256 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 524,29 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1400 mAh |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.