Celkon Millennia EPIC Q550 is a mid-to-low level Android cellphone, counting with an exceptional 1.3 gigahertz Quad-Core processing unit, a big size 5.5 inches multi touch display, and two cameras, an 8 MP back-facing camera and a 2 mega-pixels front side camera.
This cellphone has a beautiful design, with a thickness of just 0.31". Though the Celkon Millennia EPIC Q550 only has 5.98 inches long, it is still able to fit a a 5.5" screen. This device is sold in two colors, black and white. This cellphone is much lighter than what you would expect from a device like this.
The Celkon Millennia EPIC Q550 ships with an extremely powerful 1.3 GHz Quad-Core processing unit, packed into a MediaTek MT6582 chip and only 1 GB RAM which is a little bit poor considering its impressive processor. To help with graphic rendering, it also uses an ARM Mali-400 MP2 GPU working at 416 MHz. This phone counts with a 16 GB interesting internal memory and an external SD slot, allowing the user to store hundreds of applications and games without running out of space.
Celkon equipped the Celkon Millennia EPIC Q550 with a very good 5.5 inches screen, and a 1280 x 720 (HD) resolution, making everything look beautiful. Its screen uses IPS LCD capacitive technology, and allows multi-touch gestures.
The Celkon Millennia EPIC Q550 features WiFi connection (and it can be provided to other devices as a mobile hotspot), HSPA+ (4G) data connection, which is not so fast as LTE-A or LTE networks and fast 3G internet connection, over HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. The Celkon Millennia EPIC Q550 comes with two SIM cards so it can to use two different phone numbers and even different carriers.
This phone has two cameras, an 8 megapixels back-facing camera and a 2 mega-pixels front camera. The Celkon Millennia EPIC Q550 also shoots videos up to 1280x720 (HD). This camera also includes flash.
This phone features a great 3500 mAh Li-Ion replaceable battery that provides this phone an impressive battery life.
The Celkon Millennia EPIC Q550 also comes with a handful of interesting characteristics such as Bluetooth (allows communication with other bluetooth devices, computers, and accessories), GPS Navigation and Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone is very overvalued considering it is sold for 249 dollars, and other similar cellphones cost much less than that. If you are looking for a social phone, you will probably be very happy with this phone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Celkon |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Dimensions: | 5.98 x 2.99 x 0.31 inchesMetric15.19 x 7.59 x 0.79 cmImperial |
| Weight: | 5.07 ouncesMetric143.73 gImperial |
| Colors: | Black and White |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Pixel density: | 267 pixels per inchMetric105.12 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6582 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 MP2 (416 MHz) |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 3500 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.