Celkon Q455 is a not so powerful cellphone, which features a 4.5" multi-touch capacitive screen, a 1.2 GHz Quad-Core processing unit, and two cameras, an 8 megapixels back-facing camera and a 1.3 mega-pixels front camera.
This phone is incredibly thin and practical, being just 0.31 inches thick. The Celkon Q455 feels much lighter than what you expect from a phone like this. Celkon offers this cellphone in three different color options: black, blue and white.
This phone is equipped with a good looking 960 x 540 4.5-inches screen, which makes it hard to distinguish the pixels that compose the screen. This screen uses IPS LCD capacitive technology, and allows multi-touch gestures.
Celkon equipped this cellphone with a fast Quad-Core CPU speeding at 1200 MHz with 1 GB of RAM. This phone has a 16 GB interesting internal storage memory and a slot for an SD memory card, enough to install hundreds of apps without worrying about space.
This phone is equipped with two cameras, an 8 mega-pixels back facing camera and a 1.3 MP front-facing camera. This camera also has flash.
This phone provides WiFi connectivity (which can be shared with other devices around, as a mobile hotspot) and 3G data connection, supported by UMTS and EDGE technologies. This phone supports dual SIM so it is able to use two different phone numbers and even different carriers.
This phone also includes a few cool characteristics as Bluetooth, GPS Localization and Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The Celkon Q455 uses a 2000 mAh mid capacity Li-Ion replaceable battery that can keep this phone running for some hours, although you will probably need to charge it even after moderate use.
Celkon is selling this cellphone for $ 249, which is a high price for a cellphone this level.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Celkon |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Dimensions: | 5.37 x 2.68 x 0.31 inchesMetric13.64 x 6.81 x 0.79 cmImperial |
| Weight: | 4.59 ouncesMetric130.12 gImperial |
| Colors: | Black, Blue and White |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 540 x 960 pixels |
| Pixel density: | 245 pixels per inchMetric96.46 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Talk Time: | 6 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.