Celkon Q500 Millennium Ultra is a mid-end cellphone, featuring an exceptional Quad-Core processor clocking at 1200 megahertz, a 5" display, and 2 cameras, an 8 MP back-facing camera and a 2 MP front-facing camera. Let's take a better sight of what this device has to offer.
Celkon sells this cellphone with a great Quad-Core processor ticking at 1.2 gigahertz, bundled in a Broadcom BCM23550 chip and a big 2 GB RAM. Helping with graphic calculations, it also uses a Broadcom VideoCore IV GPU speeding at 250 megahertz. This phone comes with a 16 GB interesting internal memory and a slot for external memory cards, which allows you to install a couple hundred games and apps without any problem.
The Celkon Q500 Millennium Ultra is a compact cellphone, given that it features a 5" screen and it is just 5.73 inches long. The Celkon Q500 Millennium Ultra has an inspired design, with a thickness of just 0.31 inches. Celkon has made a really good design job making the Celkon Q500 Millennium Ultra as lightweight as 5.26 oz. Celkon is offering the Celkon Q500 Millennium Ultra in white color.
This phone has two cameras, an 8 mega-pixels back-facing camera and a 2 megapixels front side camera. This phone can also shoot videos in HD 1280x720. This cellphone also includes a few interesting features like auto-focus, flash and geo tagging.
Celkon packed this phone with a interesting 5" screen, and a 1280 x 720 (HD) resolution, which makes all photos and movies look colorful and brightful. This screen uses IPS LCD capacitive technology, and allows multi-touch for gestures like pinch and zoom.
This cellphone offers Wi-Fi capability (which it can provide to other devices around, acting as a modem) and the fastest 3G connection type, using HSPA and EDGE technologies. This phone supports dual SIM cards so it can to work with two different carriers or phone numbers at the same time.
This cellphone features a huge 2500 mAh Li-Ion removable battery, enough to provide the Celkon Q500 Millennium Ultra with an impressive battery duration. This cellphone has an aproximate 300 hs stand by time and a 7 hs talk time according to Celkon.
The Celkon Q500 Millennium Ultra also comes with a handful of cool characteristics like Bluetooth, GPS Geolocation and Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
Celkon is selling this cellphone for 249 dollars, which is not cheap for comparing with other similar cellphones.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Celkon |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Dimensions: | 5.73 x 2.83 x 0.31 inchesMetric14.55 x 7.19 x 0.79 cmImperial |
| Weight: | 5.26 ouncesMetric149.12 gImperial |
| Colors: | White |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Broadcom BCM23550 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Broadcom VideoCore IV (250 MHz) |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2500 mAh |
| Stand-by Time: | 300 hours |
| Talk Time: | 7 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
| Camera features: | Auto-Focus and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | HSPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.