Fly Blade IQ4516 is a mid level phone, coming with a pretty big 4.8 inches capacitive touch-screen, an extremely powerful Octa-Core processing unit running at 1700 megahertz, and two cameras, an 8 mega-pixels back camera and a 5 MP front-facing camera. Let's take a better view of what this cellphone has to offer.
This phone is extremely slim and comfortable, with a thickness of just 0.2". Even though the Fly Blade IQ4516 is only 5.5 inches long and 2.65 inches wide, it is still able to fit a a 4.8 inches screen. Fly is offering the Fly Blade IQ4516 in white color. Fly did a great job making this cellphone weight just 3.34 oz.
Fly ships this phone with a high speed 1700 megahertz Octa-Core CPU with only 1 GB of RAM which is a bit poor for a device this powerful. An interesting aspect of this phone is its quite large 16 GB internal memory and a slot for an external memory card, allowing the user to install a couple hundred games and applications without any problem.
Fly designed this cellphone with an absolutely amazing 4.8 inches screen, and a 1280 x 720 (HD) resolution, providing this device with a perfect image quality. This screen uses AMOLED capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
This phone is equipped with two cameras, an 8 megapixels back facing camera and a 5 megapixels front facing camera. It is also able to shoot 1280x720 HD videos at 30 fps. To complete the camera, it also counts with a couple of interesting features: auto-focus, flash, geo tagging and face detection shooting.
This cellphone packs a big 2050 mAh Li-Polymer replaceable battery that can keep this phone running for several hours, although you may need to charge it if you use it heavily.
This cellphone offers WiFi connectivity (but it can't share it with other devices around, acting as a wireless router) and fast 3G connectivity, over HSPA, HSUPA and EDGE technologies. This cellphone has 2 SIM cards so it can to work with 2 different phone numbers and even different carriers.
This phone also includes a couple useful characteristics like Bluetooth and GPS, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
This phone is not a very good choice considering it is offerred for 249 dollars, and other similar devices cost a lot less than that.
Frozen 2 Fly Wheels 15" Cruiser Ride-On with 3 Position Adjustable Seat, Ages 3-7
Shop now
Fly Swatter, 5 Pack Manual Pest Control Colorful Plastic with 17.5'' Durable Long Handle House Wife Helper (5X)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Fly |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Dimensions: | 5.50 x 2.65 x 0.20 inchesMetric13.97 x 6.73 x 0.51 cmImperial |
| Weight: | 3.34 ouncesMetric94.69 gImperial |
| Colors: | White |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | AMOLED (16M colors) |
| Size: | 4.8 inchesMetric12.2 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Pixel density: | 306 pixels per inchMetric120.47 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Octa-Core 1700 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2050 mAh |
| Talk Time: | 10 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (30 fps) (HD) |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.