Fly Dune 2 IQ4505 is a mid level Android device, which counts with a powerful 1.2 gigahertz Quad-Core CPU, a comfortable 5" display, and two cameras, a 5 megapixels back-facing camera and a 0.3 mega-pixels front camera. But it's time to get into some more detail.
Fly decided to equip this cellphone using a fast Quad-Core processor running at 1.2 GHz with 512 MB RAM. This cellphone counts with a medium 4 GB internal storage, which is adequate for the average user having that it also has a slot for an SD memory card to store photographs and videos and even some applications that allow external memory installation.
Fly is offering the Fly Dune 2 IQ4505 in 2 different colors, black and orange. Fly made an excellent job making this cellphone weight only 5 oz. Although this phone is only 5.6" long and 2.8" wide, it is still able to fit a a 5" screen. The Fly Dune 2 IQ4505 is extremely thin and good-looking, being just 0.38 inches thick.
This cellphone features two cameras, a 5 MP back-facing camera and a 0.3 MP front facing camera. It can also shoot videos in 1920x1080 (Full HD) at 30 frames per second. In addition, the camera counts with geo tagging and flash.
Fly packed this phone with a good 5-inches screen, and a 854 x 480 resolution, which makes all images and movies look quite nice. This screen uses TFT capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
This phone counts with a 1800 mAh medium capacity removable battery that can keep it running for some hours, although you will probably find yourself looking for a place to charge it if you use it heavily.
This phone offers Wi-Fi connectivity (although it can't be provided to other devices around, acting as a router) and 3G fast internet connection, supported by HSPA, HSUPA and EDGE technologies. This cellphone has dual sim cards to be able to to use two different phone lines and even different carriers at the same time.
This phone also features a couple cool features as Bluetooth (for communication with other bluetooth devices, computers, and accessories) and GPS Navigation, and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
Fly offers the Fly Dune 2 IQ4505 for $ 249, which is a very high price for this kind of cellphone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Fly |
| Operating System (OS): | Android |
| Dimensions: | 5.60 x 2.80 x 0.38 inchesMetric14.22 x 7.11 x 0.97 cmImperial |
| Weight: | 5.00 ouncesMetric141.75 gImperial |
| Colors: | Black and Orange |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 854 pixels |
| Pixel density: | 196 pixels per inchMetric77.17 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1800 mAh |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
| Camera features: | Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.