Fly Dune IQ4503Q is a mid-to-low level Android cellphone, which features a comfortable 5 inches multi-touch display, a powerful Quad-Core processor ticking at 1.2 GHz, a 5 MP back-facing camera and a 0.3 mega-pixels front facing camera. But it's time to get into some more details.
The Fly Dune IQ4503Q is only for sale in color black. This cellphone is slim and good-looking, with a thickness of just 0.36". This cellphone just has 5.6" long, but it is still able to fit a a 5 inches display.
This cellphone ships with a powerful Quad-Core CPU ticking at 1.2 GHz with 512 MB of RAM. The Fly Dune IQ4503Q comes with an average 4 GB internal storage, which is enough for most users considering this device also has a slot for an SD memory card .
The Fly Dune IQ4503Q has two cameras, a 5 MP back camera and a 0.3 MP front camera. It can also capture videos in 1280x720 (HD) at 25 fps. Additionally, the camera has some nice features like auto-focus, flash and geo tagging.
This cellphone includes a good level 854 x 480 5 inches screen, giving this device a good graphic quality. This screen uses IPS LCD capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
This phone counts with wifi capability (but it can't provide it to other devices around, as a mobile hotspot) and the fastest 3G connectivity, using HSPA, HSUPA and EDGE technologies. This device comes with two SIM cards so it's able to work with two different phone numbers and even different carriers.
This phone packs a medium 2000 mAh removable battery providing this device with a below average battery life.
The Fly Dune IQ4503Q also features a couple useful characteristics such as Bluetooth (provides communication with other bluetooth phones, computers and accessories) and GPS Localization, and some sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This cellphone is being sold for around 249 dollars, expensive for this type of phone.
Work Speaker for Fly Dune IQ4503Q Fabric Design 3W Playtime 6H Indoor, Outdoor Travel (Blue)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Fly |
| Operating System (OS): | Android |
| Dimensions: | 5.60 x 2.80 x 0.36 inchesMetric14.22 x 7.11 x 0.91 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 854 pixels |
| Pixel density: | 196 pixels per inchMetric77.17 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Talk Time: | 3.3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (25 fps) (HD) |
| Camera features: | Auto-Focus and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | HSPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.